A 2012-ben alapított Örökség Kultúrpolitikai Intézet a hazai közpolitikai intézetek többségével szemben határozott szakterületi profilt képvisel: fő tevékenysége kultúrpolitikai, illetve kulturális tárgyú kutatások folytatása, elemzések készítése, konferenciák szervezése és kiadványok publikálása. Elsődleges kutatási területe a szűkebb értelemben vett kultúrpolitika, vagyis a kulturális terület jogi szabályozása és finanszírozása, a kulturális intézményrendszer működése, a kulturális kérdések megjelenése a közpolitikai diskurzusban. Az intézet mindemellett kiemelt figyelmet fordít a kultúra társadalmi szerepére, és ezzel összefüggésben azokra a társadalomtudományi megközelítésekre, amelyek kulturális vonatkozásúak vagy tágabb értelemben vett kultúrpolitikai jelentőséggel bírnak.
Az Örökség Intézet célja, hogy szakítson a kultúrát, mint zárt, passzív alrendszert ábrázoló közkeletű képpel. Ehelyett arra törekszik, hogy azt nyitott, dinamikus, a nemzetközi versenyképességet is befolyásolni képes területként mutassa be ? mondta el Pápay György, az intézet igazgatója.
Az intézet ?Örökség Műhely? címmel rendezvénysorozatot indít, amely kerekasztal-beszélgetések keretében a magyar kulturális élet kurrens kérdéseivel foglalkozik, különös tekintettel a kulturális és a gazdasági szféra közötti lehetséges kapcsolódási pontokra. A sorozat első eseményét Lesz-e ekönyv-piac Magyarországon? címmel 2013. április 3-án, szerdán 18 órakor rendezik a Falk1 Rendezvényközpontban (Budapest, V. kerület, Falk Miksa utca 1.).
A rendezvénysorozat indító darabja azért foglalkozik az e-könyvekkel, mert egy olyan területről van szó, amely egyszerre világít rá a kulturális szféra innovatív oldalára, azokra a gyökeres változásokra, amelyek ezt a területet jellemzik, valamint azokra a kihívásokra, amelyekkel egy-egy új kezdeményezésnek a magyarországi gazdasági és jogszabályi környezetben szembe kell néznie. A hazai ekönyv-piacot illetően ráadásul még viszonylag kevés jól használható adat áll rendelkezésre, ezért a beszélgetés során felmerült szempontok kutatási irányokat is kijelölhetnek az intézet számára ? tette hozzá az intézet vezetője.
?Örökség Műhely? című rendezvény első eseménye arra keresi a választ, hogy eddig milyen tényezők hátráltatták hazánkban az elektronikus könyvek piacának kialakulását, valamint hogy a jogszabályi környezet, a technológiai feltételek és a közönség igényeinek változásai milyen lehetőségeket kínálnak e piaci szegmens számára.
A rendezvényen megnyitó előadást tart L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke, az NKA alelnöke, amit kerekasztal-beszélgetés követ Farkas István, az Egyesülés az E-könyvekért egyik alapítója, valamint Földes László és Séllei Aranka kiadói szakemberek részvételével.