Az MMA és a Műcsarnok-ügy a sajtóban

Kultpol

130409_papaygyorgy1_250x250.png
Pápay György, vezető elemző

Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet közzétette első nagyobb tanulmányát, amely a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Műcsarnok-ügy sajtóbeli megjelenésével foglalkozik. Az elemzést az intézet megbízásából készített közvélemény-kutatás egészíti ki, amely arra keresi a választ, milyen ismertségre tett szert a szélesebb nyilvánosságban a tavaly év végén kirobbant úgynevezett MMA-ügy.

? A Magyar Művészeti Akadémia körüli polémia a jelenlegi kormányzati ciklus egyik legfontosabb kultúrpolitikai vitájává vált. Kérdéses azonban, hogy a Műcsarnok tervezett tulajdonosváltása olyan mértékben foglalkoztatja-e a közvéleményt, mint azt a politikai és a szaksajtó híradásai alapján feltételeznénk ? mondta el a tanulmány kapcsán Pápay György vezető elemző. Hozzátette azt is, a politikai sajtó és a kereskedelmi médiumok teljesen különböző mértékben foglalkoztak az MMA-üggyel. ? Mondhatni párhuzamos tájékoztatási univerzumok létezésének lehetünk szemtanúi: ami az egyikben meghatározó közéleti vitaként jelenik meg, az a másikban jóformán nem is létezik.

A 2012-ben alapított Örökség Kultúrpolitikai Intézet bemutatkozó rendezvényét, amely ez e-könyvek hazai piacával foglalkozott, április 3-án tartották Budapesten. Az intézet kulturális és kultúrpolitikai tárgyú kutatásokkal, elemzések készítésével és konferenciák szervezésével foglalkozik.

? Egy önmagát kultúrpolitikai jelleggel definiáló hazai intézet nem kerülheti meg az MMA-ügyet, de tevékenységünkkel hosszú távon éppen arra akarjuk felhívni a figyelmet, hogy a kultúrpolitika nem csak az éles vitákról és a konfliktusokról szól ? tette hozzá Pápay György.

A közvélemény-kutatás eredményeit az intézet a honlapján (www.oroksegintezet.hu) önállóan is elérhetővé tette.