Ennek során járt Nagykárolyban, Károli Gáspár prédikátor, Biblia-fordító szülővárosában, ahol le is rótta tiszteletét a magyar reformáció e nagy alakjának szobránál. Ezt követően találkozott Tukacs József református lelkésszel, Kovács Jenő polgármesterrel, majd megtekintette az újjáépülő nagykárolyi színházat.
Látogatását Érmindszenten (Adyfalva) folytatta, megnézte Ady Endre szülőházát, amely a Magyar?Román Határmenti Európai Uniós program keretében, a magyarországi Szabolcs?Szatmár?Bereg megye, illetve az erdélyi Szatmár megye két múzeumának összefogása révén újul meg.
Az államtitkár ezután Kölcsey Ferenc szülőházát látogatta meg Sződemeteren, és megbeszélést folytatott a helyi görögkatolikus egyházközség parókusával, valamint a község polgármesterével. Örömmel tapasztalta, hogy a többségi román közösség is büszke a település számára ismertséget szerző költőóriásra, és a helyi közösség szeretettel ápolja szerzőjének emlékét. Hoppál Péter beszédében kiemelte: a román és a magyar közösség együttműködése e téren tiszteletre méltó és példaértékű, majd reményét fejezte ki abban, hogy a megújuló épület több odalátogatót, így gazdasági fellendülést fog eredményezni.
A régió természeti és épített értékeire, a magyar történelmi és kulturális örökségre utalva Hoppál Péter elismerését fejezte ki mindazon magyar politikai, önkormányzati, közösségszervező és egyházi szereplő munkája iránt, akik tettek azért, hogy Szatmárnak ne csak gazdag múltja, hanem jelene és jövője is legyen.
A kulturális államtitkár a mai napon a Máramaros megyében folytatta látogatását: Nagybányán és Koltón felkereste Petőfi Sándor és Szendrey Júlia emlékhelyeit, és megbeszélést folytatott Varga Károly református esperessel, valamint Csendes Lajos koltói polgármesterrel a szeptemberben felavatandó Bem József szoborról.