Tisza István a 20. század eleji magyar politikai élet meghatározó személyisége volt, tevékenysége összetett, napjainkban is sok vitára ad okot. Két miniszterelnöki ciklusa, Magyarország belépése az első világháborúba, valamint az ellene megkísérelt merényletek történelmünk jelentős momentumai voltak. 1912-ben az Országház üléstermében egy ellenzéki képviselő többször is rálőtt, ám az akkoriban házelnöki tisztséget betöltő Tiszát nem érték találatok. Ezt követően fegyveres őrséget szervezett a képviselőház védelmére, melynek utódai a mai Országgyűlési Őrség tagjai. Tisza István 1918. október 31-én végül mégis gyilkosság áldozata lett, Hermina úti villájában négy fegyveres katona oltotta ki életét.

 

Az egész napos történelmi ülésre a Tudományos konferenciák az Országházban című rendezvénysorozat harmadik részeként kerül sor. A kezdeményezésre először 2013-ban volt példa, ekkor Bethlen István és kora, míg tavaly az I. világháború 100 éves évfordulója képezte a fórum fő irányvonalát.

 

A konferencia szakmai programját ifj. Bertényi Iván történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora állította össze, melynek anyaga a Tudományos konferenciák az Országházban című sorozatban jelenik meg. Az életműben a korszak kiemelkedő szaktekintélyei segítenek eligazodni.

A konferencia előadói: ifj. Bertényi Iván, Gyurgyák János, Maruzsa Zoltán, Pesti Sándor, Pók Attila, Romsics Ignác, Szarka László, Szász Zoltán, Székely Tamás, Tőkéczki László.

 

A konferencia fővédnöke:

Kövér László, az Országgyűlés elnöke

 

Időpont:

2015. október 30. 10:00-17:00

 

Helyszín:

Országház, Felsőházi ülésterem

1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

A konferencián való részvétel regisztrációhoz kötött. Ez a következő címen lehetséges: konferencia.parlament.hu