Lakópark épül Biatorbágy ókori gazdaságára

Kultpol

A kötelező régészeti feltárások pazar eredményre vezettek: eszerint már az időszámításunk előtti II. században is lakott volt az a rész, ahol rövidesen a XXI. század legmodernebb technikájával készül egy új városközpont. A területen végzett régészeti feltárások arról tanúskodnak, hogy Törökbálint határán, a horgásztó közelében már a régmúltban is élénk élet zajlott.

Az ingatlanfejlesztést megelőző régészeti kutatás eredményeként egy római kori villa, illetve gazdasági épületének maradványai kerültek elő. A leletek arról tanúskodnak, hogy az épület története három nagyobb periódusra osztható, és az i.sz. IV. század közepéig többször átépítették, majd a 350-360-as években még hozzá is építhettek.

Az elmúlt hónapokban a szakemberek mintegy 1200 négyzetmétert tártak fel. A megtalált nyomok arra utalnak, hogy egykor egy aquincumi polgár vidéki háza állhatott itt a hozzá tartozó gazdasági épületekkel. Az oszlopos bejárati résszel rendelkező agyagpadlós vidéki ház egyik szobáját falfűtéssel, míg a másikat padlófűtéssel látták el. A régészek szerint ez a tetőcseréppel fedett, itáliai típusú épület egyben a környék gazdasági központja is volt. A feltárások során falfestmény-töredékekre is bukkantak.

Számos használati tárgy, így csonttűk, érmék, kisebb-nagyobb bronztálak, valamint három-négy, a római kor Zsolnay porcelánjaként is emlegetett, finom használati díszkerámia - úgynevezett terra sigillata töredék is - előkerültek. A felfedezés kapcsán tartott sajtótájékoztatón Virágos Gábor, a KÖSZ igazgatója elmondta, hogy a beruházó egyedülállóan nyitott és toleráns volt a - számára több tízmilliós költséget jelentő - régészeti munkákkal kapcsolatban. A feltárások során egy igen gazdag, körülbelül 300 bronzérméből álló gyűjtemény is előkerült, amelyet egy szarmata támadás közeledtével áshattak a földbe, majd később feledésbe merült, mert a villát aztán még 100 éven át használhatták - mondta el a régész.

A beruházók tervei szerint a most előkerült leleteket a későbbiekben kiállítanák az új városrészben. Elképzelhető, hogy a különleges emlékek az ugyancsak unikumnak számító - Váci utca hosszúságú - fedett passzázsba kerülhetnek majd. A római kori falmaradványok pedig akár részét is képezhetik a világ leghosszabbra tervezett fedett sétányának.