Lámpások, népszokások Márton-napon

Egyéb

Márton a 4. században született Szombathelyen, és 15 éves korában apja kívánságára katonának ált. Nevéhez és jóságához kötődik az a tett, miszerint találkozva egy didergő koldussal kettévágta köpenyét kardjával, és a felét a szegény emberre terítette. Szintén hozzá kötik, hogy egy alkalommal egy véres, nagy veszteségeket okozó csata is elmaradt. A hadseregből való távozása előtt ugyanis barbárok támadtak Galliára, és a császár ajándékkal buzdította katonáit a csatára. Márton nem akarta az ajándékot elfogadni, mert Istent kívánta szolgálni a császár helyett. Ő viszont a csatától való félelemmel vádolta meg Mártont. Ezért az ifjú kijelentette: másnap hadi felszerelés nélkül, Isten nevével az ajkán megy majd a csatába. Az ütközet azonban elmaradt, mert a barbár sereg békét kért. Mindez a császárt is meglepte.

 

thax2_szm2_600x429.png
Fotó: szombathelypont.hu

Szent Márton volt az, akit Tours püspökévé választottak, ám ő tiltakozott megválasztása ellen, és egy libaólban próbált elrejtőzni. A ludak azonban elárulták gágogásukkal. Életét csodák és gyógyulások kísérték, neve napjához, november 11-éhez pedig számtalan szokás és babona kötődik. Ha Márton napján hó esik, azt mondják: ?Szent Márton fehér lovon érkezik?, ami enyhe telet ígér, míg ha nincs hó, akkor ?barna lovon nyargalász?, és kemény tél várható. Azt is mondják: ha Márton napján a lúd jégen áll, akkor karácsonykor vízben jár. A népszokások szerint Márton napján rétest szoktak sütni, hogy Márton is nyújtsa ki föléjük oltalmazó köpenyét, és addigra kiforr az újbor, amelyet ilyenkor kóstolnak meg először. De libasült is kerül az asztalra, mert aki ?Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik?. A céhes világ műhelyeiben Márton napjától gyújtanak lámpát, és fény mellett dolgoznak a tél végéig. De a lámpagyújtás a német nyelvterületen is szokás, hazánkban általában a német nemzetiségű családok, gyerekek járják az utcákat kis lámpásaikkal, és Márton-napi dalokat énekelnek, majd a Márton-napi tűz meggyújtásával és a szent életének eljátszásával zárják az ünnepet.

 

Programok Márton-nap alkalmából

Hollókőn is megidézik Márton csodatételeit november 12-én. Középkori és libás játékok, vitézi bemutatók, párviadalok várják a látogatókat a már kilencedik alkalommal rendezendő Szent Márton Napi Vigasságon. Az esemény ismét elhozza Hollókőre a falu védőszentjének és vendégségének ünnepét, szokásait ? írják a holloko.hu oldalon.

 

A 11 órakor ünnepélyes megnyitóval kezdődő programok Szent Márton legendájából mutatnak be életképeket. Az ide látogatók a hollókőiek vendégei lesznek finom, meleg teára, forralt borra és zsíros kenyérre. Hollókő piacán libából készült finomságok, házi sütemények, lekvárok és kézimunkák vására lesz, de a vásáron találkozhatunk Ludas Matyival és Döbrögi urasággal is. Középkori és libás játékok biztosítják a felhőtlen jókedvet, de idén is versenybe szállhatnak a belevaló legények a Hollókő Főgúnárja címért.

34a746e4f5066841c83b186f37b546bd.jpg_600x438.png
Fotó: holloko.hu

A rendezvény részeként megnyitják a régi Oskola épületét a templom szomszédságában, ahol a gyerekek régi népmeséket nézhetnek és hallgathatnak meg a modern technika segítségével, illetve betekintést kaphatnak, hogy milyen is volt egy régi iskola Hollókőn. Helyi borok kóstolójára sokak kedvencében, a Borpatikában (Guzsalyas Ház pincéjében) lesz lehetőség. Természetesen az elmúlt időszak kedvencei, mint a Kalácsos, a Gazduram Sajtboltja, a Palóc Játszóház, a Hollókői Vár vagy a például a Holló Jankó Mesejátszótér is várja az idelátogatókat. A Jó Palócok Egyesülete kézműves foglalkozással kedveskedik a gyerekeknek a Falumúzeumban. Az egyesületi tagok segítségével lehet készíteni kukoricabábokat, a gyerekek mákos kukoricát kóstolhatnak és meleg teával frissülhetnek fel.

Részletes program:
11.00: Megnyitó a Pajtaárok színpadon
11.15: Szent Márton-életkép a Pajtaárok színpadon
12.00: Ludas Matyi-mese a templom előtti téren
12.45-től: Hollókő Főgúnárja verseny a Falumúzeum előtt
13.00: Kerek Perec Egylet Lusta Jankó és a bolond falu műsora a templom előtti téren
12.00-tól: Hollókői Vendégség a Petőfi úton
14.00: Ludas Matyi-előadás a templom előtti téren

Folyamatos programok: kézműves vásár a Petőfi úton, népi játszóház a Palóc Játszóházban, Hollókői Vendégség a Petőfi úton 12.00-tól, gasztronómiai kóstolók a Kalácsosban és a Gazduram Sajtboltjában, mesenézés az Oskolában és gyermekfoglalkozás a Falumúzeumban

 

Szent Márton szülővárosában, Szombathelyen is felidézik a szent életét. Ilyenkor, november 5-én és 6-án tartják a Szent Márton-napi vásárt, amelyre az ország valamennyi szegletéből érkeznek kereskedők, kézművesek, népművészek, iparművészek. A helyszínen megtalálhatjuk a mindennapi élet tradicionális kellékeit, a len-, a kender- és a gyapjútermékeket és a konyhai felszereléseket is. Láthatunk néptáncot, tréfás népi játékokat, vásári komédiákat, tökverést és lúdnyakszakítást is.

 

Az Osztás 10x10 ? Időszaki fotókiállítás éppen november 11-ig látható a Pannonhalmi Apátsági Múzeumban. A tárlatról Virágvölgyi István kurátor azt írja: ?tíz tízképes fotósorozatban osztjuk meg olyan magyar emberek történeteit, akikben újra megjelenik Szent Márton cselekedete; akik sokszor erőn felül segítenek, szinte a logikának ellentmondó igyekezettel vállalnak felelősséget másokért, túllépve előítéleteiken, munkakörükön, társadalmi és kulturális beágyazottságukon. Az érzékeny befogadó rajtuk keresztül megérezheti, hogy valóban közösségben vagyunk nemcsak az ötven generációval ezelőtt itt élt katonával, püspökkel, de egymással is.?

 

 

Forrás: Kultúra.hu/holloko.hu/utazzitthon.hu/bences.hu