Láss 100 csodát!

Egyéb

 
A Kreativitás és innováció európai évének kiemelt eseményeként, a Párisi Udvar épületében valósult meg a 100 csoda című kiállítás, amely száz egyedülálló magyar találmányt mutat be a közönségnek. A két szinten elhelyezkedő interaktív tárlat nem csak egyszerűen felvonultatja a különleges technológiával készült, környezettudatos termékeket, hanem célként tűzte ki maga elé a - nem csak - fiatalok bevonását, így akad olyan szerkezet is, amelyet helyben ki lehet próbálni.
 
Az itt látható használati tárgyak, tervek, termékek közül sok köszön vissza a korábbi évek terméséből, hiszen nem egy közülük nagy sajtóvisszhangot keltett - köztük az egyszerűen kezelhető és gyors jármű, a Gauskerék, vagy a Műszaki Egyetem hallgatói által tervezett és készített első magyar pikoműhold. A Masat-1 névre hallgató találmány érdekessége, hogy kisebb és könnyebb egy dobozos tejnél, napenergiával működik, fogyasztása pedig kevesebb egy mobiltelefonénál. A tervek szerint 2010 második felében bocsátják fel, ami igencsak izgalmas vállalkozásnak ígérkezik. Gilyén András és Szvoboda Péter távirányítható gömbrobotjával indulna távoli bolygók, holdak felderítésére: az egy mini pc által vezérelt találmány tökéletesen alkalmas mocsarak, sivatagok felszínén való közlekedésre is.
 
 
Viszonylag régi ismerősként üdvözölhetjük Domokos Gábor és Várkonyi Péter Gömböcét: a testet, amely mindig talpra áll - ám nem egy nehezéknek, hanem a formájának, áramvonalasságának köszönhetően. Ez az első olyan homogén test, amelynek két egyensúlyi pontja van. Az emberiség túlélésének remekül hasznosítható eszköze az a földrengés elleni szelep, amely földrengés, tűzvész, vagy éppen terrortámadás esetén képes elzárni a vezetékekbe áramló gáz útját, megakadályozva ezzel az esetleges katasztrófát.
 
Különös színfoltja a kétszintes kiállításnak Vári Éva akadálymentesítő mobilrámpája, amely a mozgáskorlátozottak ma is igen nehéz, közterületen való közlekedését kívánja megkönnyíteni. Az orvostudományt forradalmasító eszközök részlegén kiemelt figyelmet érdemel a Jedi-késnek keresztelt műszer, amely vágás helyett hőfelhasználással párologtatja el a szövetet, ráadásul képes regisztrálni, hogy az éppen aktuális szövet tartalmaz-e rákos sejteket. Természetesen lehetetlen felsorolni azt a sok szerkezetet, találmányt, amellyel a látogató a kiállításon találkozhat, ezért inkább azt javasoljuk, tekintsék meg saját szemükkel, mire lehet büszke Magyarország a XXI. században.
 
A 100 csodával december 3. és 2010. február 28. között találkozhat a közönség.