Az évkezdet legfontosabb és leglátványosabb csillagászati eseménye a Quadrantidák meteorraj érkezése. 2025-ben január 3-án már az esti órákban is aktív a raj, amely ideális esetben óránként akár 100–120 meteort is képes produkálni. Ezzel méltán felveszi a versenyt a jól ismert augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal. A Quadrantidák mégis egy kevésbé ismert raj, ez pedig részben annak tudható be, hogy januárban gyakran felhős az ég, a hideg miatt sokan visszariadnak a megfigyelésétől.
A Quadrantidák hullócsillagban dús maximuma viszonylag rövid, a sűrű hullócsillag-potyogás körülbelül fél nap alatt lecseng, ennek ellenére mindenképp érdemes próbálkozni a megfigyelésével, hiszen a raj nemcsak dús, de fényes tűzgömböket is produkálhat.
A hullócsillagok vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Föld felső légkörében hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látják a megfigyelők hullócsillagként. A Quadrantidák meteorraj szülőobjektuma a mindössze 3 kilométer átmérőjű, 2003 EH1 jelű kisbolygó. Ez igazi különlegesség, hiszen a kisbolygók ritkán produkálnak olyan törmelékfelhőt, ami egy meteorraj alapját képezheti.
A meteorraj gyakorisági maximuma január 3-án, pénteken este körülbelül 16 órakor lesz, azonban Magyarországról csak később lehet látni a legtöbb hullócsillagot. A hideget jól tűrőknek mindenképpen érdemes megvárniuk a hajnali órákat is, mivel ekkor várható a legtöbb meteor. Hozzátették, hogy az éjszaka folyamán nemcsak hullócsillagok, de fényes tűzgömbök észlelésére is van esély. Az intézmény a megfigyelőknek azt ajánlja, hogy öltözzenek melegen, és a megfigyeléshez keressenek egy sötét, a városi fényektől mentes területet.
Forrás: Svábhegyi Csillagvizsgáló