Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a könyvbemutatón elmondta: a politikának egyre kevesebb barátja van. Mi ezt jól ismerjük Közép-Európában, hiszen a Tanácsköztársaság idején nem volt tanácsos és biztonságos belefolyni a politikába. Bernhard Vogel könyve azonban visszaadja a polgárok hitét ? emelte ki a főigazgató. A szerző, aki a Konrad-Adenauer-Stiftung tiszteletbeli elnöke és volt rajna-pfalzi és türingiai tartományi miniszterelnök, kötetében a politikai hitvallásának foglalatát adja. Mint Schmidt Mária megfogalmazta: bátorságra van szüksége a polgároknak, de nemcsak nekik, hanem a közügyek intézőinek, a politikusoknak is, a Bernhard Vogel-i hagyatékkal pedig vissza lehet állítani a polgárok bátorságát, erejét és hitét.

 

Frank Spengler, a Konrad-Adenauer-Stiftung képviseletvezetője elmondta: 2012-ben Vogel professzor úr átvehette a Magyar Érdemrend nagykeresztjét, mely nagy kitüntetés és tisztelet a politikája iránt. Frank Spengler megköszönte Schmidt Mária közreműködését, hiszen az ő ötlete és kezdeményezése volt a könyv magyarra fordítása. Mint mondta: külön öröm, hogy az eseménynek a Terror Háza ad otthont, hiszen sok magyar bátorságára emlékeztet az intézmény. A könyv kapcsán megjegyezte: számos aktuálpolitikai vonatkozása is van a szövegnek.

 

Erre hívta fel a közönség figyelmét Balog Zoltán is, aki a könyvet méltatva hangsúlyozta: lenyűgözött, hogy a 2012-ben írt mű ennyire aktuális, és ilyen pontosan szól a mai politikai problémákról. Úgy ír az elmúlt 60 évről, hogy annak a következő 60 évben is lesz aktualitása. Ez pedig azért fontos, mert: ahogy mondani szokás ? a történelem az élet tanítómestere, és ha a múltunkat nem ismerjük, nem tudjuk a jövőnket alakítani. Hogy mit tanulhatunk a könyvben a régiektől? Az elmúlt 60 évből? Azt, hogy sose adjuk fel! Erre buzdít a könyv, bemutatva, hogy mindig voltak olyanok, akik nem adták fel a német egység gondolatát, és akik nem fogytak ki erejükből. Nekik köszönhető Németország: a keleti területek (NDK) és a nyugatiak (NSZK) újraegyesítése.

 

Ebben volt nagy szerepe Bernhard Vogelnek, aki kétszer 11 évig volt miniszterelnök két tartományban. Könyvében, amelynek vezérmotívuma a demokrácia, bemutatja a vezetés tudományát, és azt is, milyen egy bátor polgár ? emelte ki Balog Zoltán, hozzátéve: a Légy bátor, polgár! című mű erősíti Németország és Magyarország összetartozását.

 

Bernhard Vogel beszédében elmondta: nagy kaland volt a német újraegyesítés. Az eredmény pedig mutatja: a kalandok sikerülhetnek. A könyv kapcsán megjegyezte: a polgároknak és a politikusoknak is tükröt tart, és bemutatja, hogy mindkét csoportnak bátorságra van szüksége. A dühös polgár az, aki ellentmond, tiltakozik, de nem alakít, ezért ő a bátor polgár torzulása. A bátor polgár azonban bele mer vágni a célok megvalósításába, nem lehet megfélemlíteni, és a tettek mezejére lép. Ilyen bátor polgárokra van szüksége az országoknak ? emelte ki a szerző, hozzátéve: reméli, hogy a magyar olvasók saját kérdéseikre is megtalálják a válaszokat a könyvben.

 

 

Készítette: Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond