Lehetett-e frakkhoz csizmát húzni vagy atillában keringőzni?

Program

Miért lett fontos a saját divat megteremtése? Milyen viszonyban állt egymással a pesti és a párizsi divat? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a látogatók február 26-án az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten című kiállításán induló Esti Extra tárlatvezetésen.

A Petőfi Irodalmi Múzeum Szépvilág című kiállítása
Az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Szépvilág című kiállítása. Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A reformkori divatlapok lelkesen buzdítottak a nemzeti ruhák és a hazai szövetek viselésére. A magyar öltözékről a magyar nyelv, zene és tánc összefüggésében gondolkodtak. Különösen a báli szezonban merült fel kérdésként, hogy a honfiúk és a honleányok mit vegyenek fel. A kortársak a pesti szabókkal karöltve a 16–17. századi nemesi viseletet vették elő, és azt igyekezték modernizálni a nagyvárosiasodó, polgári kor jegyében. Ezt az új divathullámot politikusok, értelmiségiek, társasági személyiségek népszerűsítették, köztük a Zichy nővérek, Széchenyi István vagy Petőfi Sándor.

Az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum februári tárlatvezetésén a Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten című tárlaton a kiállítás kurátora, Mészáros Zsolt és a téma kutatója, Lukács Anikó történész-levéltáros (Budapest Főváros Levéltára) kalauzolja a látogatókat. 

PIM Esti Extra – Lukács Anikóval a Szépvilág kiállításban – február 26. 18 óra, MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum. További információk a múzeum honlapján.