Lehullatta leveleit a Debreceni Őszi Fesztivál

Egyéb


Anyomozo_168275_1.jpg
A nyomozó

A kínálatban idén a legnagyobb hangsúlyt és figyelmet a filmek kapták. A közelmúlt legnagyobb hazai filmszenzációi díszbemutatókon debütáltak a közönség előtt, ezért ebben a műfajban méltatható leginkább a szervezők korszerű elképzelése. Gigor Attila A nyomozó című mozija hátborzongatóan groteszk humorával ragadta magával a nézőket, míg a korábban már reklám- és kisfilmekkel bizonyító Fazakas Péter a Para című első nagyjátékfilmjével borzolta a kedélyeket. Ez utóbbi mozi már két évvel ezelőtt script-formában is komoly sikert aratott, amikor elnyerte a Hartley-Merill nemzetközi forgatókönyvírói pályázat magyar fordulójának az első helyét. Bár kevesen tudják, A nyomozó külön érdekessége lehetett a helyi közönség számára, hogy a film operatőre, Herbai Máté egy amatőr amerikai rendező által Debrecenben forgatott film vezető operatőre is volt. Debrecen art mozija, az Apolló biztosított méltó helyszínt a színészek és rendezők részvételével zajló vetítéseken, melyet természetesen közönségtalálkozók követtek. És aki nem elégedett volna meg a magyar filmekkel, azok számára a fesztivál utolsó éjjelén zajló Frankofón filméjszaka ad alternatívát és válogatást a különböző műfajú francia filmekből.

 

DebreceniOsziFesztival_AlexDeGrassi.jpg
Alex de Grassi

A Debreceni Őszi Fesztiválon már megszokott a színvonalas komolyzenei programválaszték. Talán egy kicsit sok is. Idén a Grammy-díjra jelölt, amerikai Alex de Grassi, a fingerstyle stílusteremtő egyénisége adott gitárkoncertet, míg a Debreceni Filharmonikus Zenekar a Kodály Kórus közreműködésével adózott Beethoven előtt tematikus koncertjével. A két együttest a világhírű görög karmester, Karolos Trikolidis dirigálta. Kuriózumnak számított a neves fortepiano-művész, Malcolm Bilson előadásában felhangzó Mozart d-moll zongoraverseny, hiszen a zenemű először szólalt meg Magyarországon korabeli hangszereken. Vukán György és Horgas Eszter estjén, Puccini Bohémélet című operája hangzott fel különleges színpadi adaptációban - jazz-bigbandre és három szólistára alakítva - a nagy olasz zeneszerző születésének százötvenedik évfordulója alkalmából. A Womex-díjas Muzsikás együttes Kalotaszegtől Bartókig című koncertjén a XX. századi magyar komolyzene és a hagyományos népi dallamvilág találkozott.

 
Sose halunk meg (fotó: Kollányi Péter MTI)

A színház műfaját a József Attila Színház Sose halunk meg előadása képviselte - a filmmel megegyezően - Koltai Róbert főszereplésével. Sokan voltak kíváncsiak a könnyedebb hangvételű zenei csemegére is. A Kölcsey Központ nagytermét a költőként is ismert Ákos 40. születésnapi koncertje töltötte meg, október 30-án pedig a városban közkedvelt PG csoport adott "lassú" koncertet.

 
A fesztivál ideje alatt, a rendezvénysorozat részeként lehetett látogatni a hagyományos Debreceni Őszi Tárlatot, ahol a város képzőművészei adtak számot az elmúlt időszak terméseiből.
 
A Debreceni Őszi Fesztivál magát összművészeti rendezvénysorozatként definiálja, de a fogalom használata nem teljesen helyes, hiszen csupán különböző műfajú rendezvények sorozatát foglalja magába. A Debreceni Őszi Fesztiválon a műfaji megoszlás aránya erőteljesen a komolyzene felé billen, némi hiányérzetet hagyva a kortárs művészet és a tánc kedvelőiben.