Levéltáritörténeti kiállítás nyílt a moszkvai Magyar Kulturális Központban

Kultpol


nemetleveltar_multkorhu.jpg
Mi lehet a sorok között?

(MTI) - A nagy érdeklődést kiváltó tárlat az 1989-1990 évi szovjet-magyar politikai kapcsolatok mellett áttekintést nyújt a Kelet-Európa más országaiban végbement változásokról is. Az archív dokumentumok többségével először ismerkedhetett meg a közönség, hiszen a titkos és szigorúan titkos minősítés alól éppen a kiállítás okán szabadultak fel.

   
Az MTI Fotóarchívumából származó, a vasfüggöny lebontását, a keletnémet menekültek magyarországi tartózkodását, a páneurópai pikniket és az 1989. szeptember 10-i határnyitást bemutató korabeli fotók szintén a látogatók nagy érdeklődésére tartanak számot.
   
A kiállítás megnyitóján Gilyán György magyar nagykövet arról beszélt, hogy miért buktak meg az államszocialista rendszerek szerte Kelet-Európában. "A történések aláásták a hatalmi elitnek és magának a politikai rendszernek a hitelességét, megmutatták, hogy megvalósíthatatlanok maradtak a szocialista célok. Mindenütt  megkezdődött a nyugati polgári demokratikus intézményrendszer bevezetése. Világos volt, hogy nem tarható fenn a korábbi létbiztonság, a teljes foglalkoztatottság, a viszonylagos társadalmi egyenlőség, de a kiszélesedő politikai demokrácia, a sajtó- és szólásszabadság kiterjedése Kelet-Európa népei előtt olyan perspektívákat nyitott, amelyek azzal kecsegtettek, hogy a régió belátható időn belül utoléri a nyugat-európai országokat. Mára világos, hogy visszafelé nincsen út.  Bármit hozzon is a jövő, 1989 arra tanít, hogy a politikai demokrácia nélkül semmilyen közösségi kísérlet nem vezethet eredményre."
   
Andrej Artyizov, az orosz Roszarhiv vezetője hangsúlyozta: a kiállításon látható dokumentumok azt is bizonyítják, hogy 1989 eseményeiben nagy szerepe volt a Szovjetunióban zajló változásoknak, és a szovjet vezetésnek aktív és döntő szerepe volt a brezsnyevi időszak kelet-európai ortodox vezetőinek leváltásában.
   
A kiállítás megnyitása előtt Az 1989-es év megváltoztatta a világot. Mi lett Kelet-Európával? címmel neves orosz és magyar közgazdászok, politológusok és történészek részvételével rendezett kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be az Eszmélet című társadalomkritikai folyóirat 1989. évi, kelet-európai eseményeket taglaló orosz nyelvű különszámát. 
   
A magyarországi rendszerkritikai gondolkodás talán egyetlen elméleti folyóirata, az Eszmélet Rendszerváltás magyar szemmel címmel oroszul megjelent különszáma válogatást kínál a kelet-európai rendszerváltozás történelmi értelméről, nemzetközi hátteréről, belső alternatíváiról, okairól, következményeiről.