Lírai Utopia printen

Egyéb

?Misetics Mátyás képei megrendezett fotográfiák. Éjszakai jelenetein a természetes fény hiányával és a mesterséges fény felerősítésével manipulálja a helyszíneket. Az irányított fények által hangsúlyt kapnak az útburkolati jelek, a közlekedési táblák vagy épp a lámpaoszlopok, felerősítve az érzetet, hogy egy kódrendszer vesz bennünket körül? ? foglalta össze a fiatal fotográfus munkáinak jellemző jegyeit Kovács Krisztina, művészettörténész, a kiállítás kurátora. ?A képeken az alakok ennek a rendszernek a részeseivé válnak. Nem individuumok, nincs személyiségük, hanem abszolút bábukként, éber álomban lévő alakokként jelennek meg. Mindemellett Mátyás munkáira jellemző a nagy fokú precizitás, maximális kidolgozottság, a kiállításon szereplő printek kiemelkedő minőségűek. Ez a technikai háttér is hozzájárul a munkák festői attitűdhez: az árnyalatok és a fény-árnyék hatások szép kidolgozottsága magasfokú líraiságot visz a képekbe, az ebben való elmerülés, az apró részletek felfedezése a néző számára további élményként szolgál.?


miseticsss1_700x533.png
Forrás: http://www.varfok-galeria.hu

Misetics kezdetektől fogva párhuzamosan foglalkozott különböző művészeti ágakkal, így a mostani kiállításon a fotósorozatok mellett több médium (videó-és hanginstalláció) is helyet kap, érzékeltetve meghatározó törekvését a fotó műfaji határainak átlépésére. Érdekesség, hogy a kiállítótérbe külön atmoszférikus hanganyag* is készül, mely Misetics MOME-n végzett doktori kutatásaira reflektálva izgalmas példáját mutatja a kiállítótérben érvényesülő képi és akusztikai tartalmak egymásra gyakorolt hatásának érzékeltetésére. A kiállítás így válik egy teljesen komplex vizuális és akusztikus élménnyé, mely számos kérdést vet fel ember és tér, jelrendszerek és környezet, illetve az öndefiníció viszonyáról.


misetics2_700x533.png
(Forrás: http://www.varfok-galeria.hu)

Misetics Mátyás (1982, Budapest) fiatal kora ellenére évek óta meghatározó alakja a hazai fotográfiai színtérnek, képeit a közönség számos kiállításon láthatta itthon és külföldön egyaránt. 2007-es Artificial Light sorozata ? mely 2013-ban szerepelt a Magyar Nemzeti Galéria A magyar fotóművészet az új évezredben c. kiállításán - megrendezett éjszakai jeleneteivel, mesterséges fényeivel új irányvonalat indított el a hazai kortárs fotóművészetben és hatása a mai napig érződik. Misetics Mátyásnak ez lesz az első egyéni bemutatkozása a Várfok Galéria nagy terében. A tárlat átfogó képet kíván adni a művész eddigi munkásságáról, a 2005-ös korai munkáktól kezdve, nevezetes diplomamunkáján, az Artificial Lighton át, a legújabb, 2014-es Utopia című sorozatáig.