Liszt Ferenc édesapja, Liszt Ádám, Esterházy herceg hivatalnoka, korán felismerte fiának kivételes zenei tehetségét, és minden lehetőséget megragadott kibontakoztatására. Nem volt értelmetlen fia támogatása, hiszen kora legkiemelkedőbb zeneszerzőjévé vált, aki népszerűsítette, vezényelte kortársai műveit.
Új zenei forma megalkotásával gazdagította a zeneirodalmat, sokat tett hazájáért, Magyarországért. Törekvése az volt, hogy a kultúra kincseit, a természet szépségeit műveibe építve visszajuttassa a hallgatókhoz. Mindent úgy nézett, hogy amit látott, az egy-egy alkotásában visszacsengett. Olyan alkotó elme volt, aki a látottakból hallhatót teremtett. Rendkívüli fogékonysága alakította, formálta egyéniségét, művészetét.
Liszt Ferenc születésnapja alkalmából országszerte rendeznek kulturális programokat.Október 22-én nyitják meg A Zeneakadémia - A Zene, 140 éve című kiállítást is, a magyar fotóarchívumok kincseiből összeállított tárlat húsz tablón idézi fel az 1875-ben megnyílt intézmény gazdag történetét és hagyományait. A kiállítás kiemelt figyelmet szentel Hubay Jenő, Weiner Leó és Dohnányi Ernő munkásságának, valamint több tabló tekinti át a Zeneakadémia épületeinek metamorfózisát is.
A mesterkurzust tartó izraeli Avishai Cohen Tel-Avivban született, nyolcévesen kezdett el muzsikálni. Turnézott az Izraeli Filharmonikusokkal is, olyan világhírű karmesterek irányításával, mint Zubin Mehta, Kurt Masur és Kent Nagano. Művészetét rendkívüli sokszínűség és újító, multikulturális beállítódás jellemzi, testvéreivel - a klarinétos Anattel és a szaxofonos Yuval - 3 Cohens név alatt eddig három lemezt adott ki, valamint tagja a SF Jazz Collective formációnak is.
A jeles alkalomra Liszt Ferenc és Richard Wagner műveiből álló programmal készül a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara, amelyet Pinchas Steinberg fog vezényelni. A neves amerikai dirigens pályafutása alatt volt már az Osztrák Rádió Szimfonikus Zenekarának első karmestere, az Orchestre de la Suisse Romande zeneigazgatója, a bécsi Staatsoper első vendégkarmestere is, 2014 óta pedig a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát irányítja vezető karmesterként.
A hangversenyen elhangzik A nürnbergi mesterdalnokok nyitánya, a Trisztán és Izolda előjátéka és Izolda szerelmi halála is, valamint felcsendül Liszt Ferenc A-dúr zongoraversenye a mindössze húszéves Váradi László szólójátékával. Az estet Liszt Ferenc Tasso című műve zárja.
Forrás: wikipedia, MTI