(MTI) A rusajkú településen a nagy magyar zeneszerző emlékművét barátjának és zenésztársának, gróf Plotényi Nándornak az egykori kastélya előtt állították fel. Avató beszédében Bacskai József ungvári főkonzul hangsúlyozta: az emlékmű helyének megválasztásakor azért döntöttek Nagyláz mellett, mert a toleráns szellemiségű településen gondosan ápolják a Plotényi család emlékét.
A zeneszerző szobrával az ungvári magyar főkonzulátus egyúttal Plotényi Nándor emléke előtt is tiszteleg ? mutatott rá a diplomata, hozzátéve: az a szándék is vezérelte őket, hogy a Liszt-szoborral még vonzóbbá tegyék Nagylázt a Kárpátaljára látogató ukrán és magyar turisták körében.
Beszédében Andrij Szerbajlo, Kárpátalja megye kormányzóhelyettese köszönetét fejezte ki, hogy az ungvári magyar külképviselet a szoborállítással is erősíti a két ország együttműködését. Egyúttal utalt arra, hogy Liszt Ferenc sok szállal kötődött Ukrajnához, ahol több hónapos koncertkörútja alkalmával több városban is fellépett, és legalább hat művét az ukrán történelem nevezetes eseményei ihlették.
A Külügyminisztérium támogatásával készült Liszt-szobor alkotója Mihajlo Beleny kárpátaljai ruszin-ukrán művész, akinek a nevéhez a munkácsi vár turulmadaras emlékművén, Munkácsy- és Petőfi-szobrán kívül számos magyar vonatkozású köztéri szobor és emléktábla készítése fűződik. Az avatási ünnepséget, amely a Plotényi-kastélyban működő művészeti iskola növendékeinek Liszt műveiből összeállított koncertjével zárult, az ungvári főkonzulátus és az Ungvári járás képviselőtestülete, valamint állami közigazgatási hivatala közösen szervezte.