Liszt és Schumann ajánlása

Egyéb

Az est műsorában Schumann Op. 17. C-dúr fantáziája és Liszt h-moll szonátája szerepelnek. Ön tudatosan építi fel műsorait? Mi indokolta a választást, e két monumentális darab egymás mellé kerülését?

Eddigi legrövidebb, mégis legsúlyosabb műsorom ez, amelyre tizenhárom éves korom óta várok, és remélem a megfelelő időt választottam ki rá. Két géniusz egymásnak ajánlott remekművei ezek, és Liszt legjelentősebb alkotása mellé régi álmom volt ezt az egyik legpoétikusabb Schumann művet tenni. Nem voltak ugyan barátok, de érződik a hatalmas tisztelet egymás iránt.

Érdekes, hogy gyerekkoromban valamiért az 53-as szám volt a kedvencem, és jóval később olvastam, hogy Liszt 1853. február 3-án (ami a névnapom) fejezte be a h-moll szonátát Weimar-ban, ahol jelenleg főállásban vagyok professzor. Az már tényleg, véletlen hogy éppen 53. életévemben vagyok.


szokolayfoto_250x250.png
(Forrás:miamipianofest.com/blog)


Az esten felhangzó két szerző, Robert Schumann és Liszt Ferenc művei mindig kiemelt szerepet kapnak a repertoárjában?

Talán lehet mondani, de ez még rengeteg szerzőre igaz. Kamaszkoromban Schumann, aztán Brahms álltak legközelebb hozzám. A romantikát végig feladatomnak éreztem közelebb hozni korunk igen materiális világához. Viszont különböző korszakaim voltak, amiben szinte minden stílus helyet kapott. Egyre több kortárs zenét is játszom.


Eddigi zongoraművészi, előadói pályájára visszatekintve mi az, amiben változott, és ami esetleg maradt, kikristályosodott?

Az utóbbi évtizedekben tudatosabb lett szinte minden - korábban lelkileg jóval érettebb voltam, mint gondolatilag. Talán a sok tanítás is segített ebben. Jelenleg két Liszt egyetem között ingázok, de otthonomnak Budapestet érzem, ami már régóta kikristályosodott bennem.


A következő időszakban hol hallhatjuk, milyen előadásokon, helyszíneken?

Januárban a Bartók Emlékházban játszom Erdélyi Csaba Nagy-Britanniában élő brácsaművésszel. Február 5-én Perényi Miklóssal és Banda Ádámmal szintén a Zeneakadémián adunk hangversenyt, ahol másik nagy vágyam, Schubert Esz-dúr triója is szerepel majd. Tavasszal pedig Amerikába utazom, a Miami Nemzetközi Zongorafesztiválon lépek fel, ahol Liszt-műsorom darabjait a Magyarországon is jól ismert Liszt-kutató, Alan Walker ismerteti.


A december 19-i est akár karácsonyi ajándék is lehet, hogyan ünnepeli Ön a karácsonyt?

Nem lesz könnyű, mert édesapámat, Szokolay Sándort most veszítettem el, édesanyámat, Szesztay Sárit 2011 nyarán. Végre feleségemmel és két kisfiammal szeretnék stresszmentes napokat átélni.

Készítette: Csanda Mária