Lisztomania Weimarban

Egyéb

 

(MTI) A weimari Liszt-házban a Weimari Liszt Ferenc Zeneakadémia növendékei játszottak hétfőn este a zeneszerző eredeti Bechstein zongoráján. Szerdán este a hercegi palota dísztermében a portugál Sequeira Costa zongorázik. Pénteken Wolf-Günther Leidel zenetörténész, a weimari zeneakadémia tanára tart versillusztrációkkal kísért előadást Lisztről, az ünnep előestéjén Schubert- és Liszt-dalok csendülnek föl Mario Hoff bariton és Hans-Christian Steinhöfel zongoraművész előadásában. 
 

Szombaton, Liszt születésének 200. évfordulóján délelőtt a Staatskapelle Weimar és a Közép-Német Rádió Énekkarának koncertjén ünnepi beszédek hangzanak el a Liszt-év védnökeitől: Christine Lieberknecht türingiai miniszterelnöktől, Christian Wulff német szövetségi elnöktől, és az Európai Parlament elnökétől, Jerzy Buzektől, valamint az ükunokától, Nike Wagnertől. 
 
 
Délután a Budapesten megalakult Liszt-workshop és a weimari zeneakadémia tiszteletbeli elnöke, Detlef Altenburg zenetörténész professzor tart előadást Liszt ma címmel. Ekkor adják át a Liszt Emlékdíjat a neves karmesternek, Kurt Masurnak. Este a Weimarhalléban a Weimari Liszt Intézet rendez hangversenyt, amelyen a zeneakadémia professzorai és növendékei játszanak Christian Thielemann vezényletével. Az A-dúr zongoraversenyt Konsztantyin Scserbakov adja elő, elhangzik még a Haláltánc, valamint Wagner Tannhäuser című operájának nyitánya. 
 
 
Az utóbbit a forradalmi napokat élő Európában, 1848. november 12-én itt mutatta be Liszt. A koncertet másnap Bayreuthban, a Stadthalléban megismétlik. (Bayreuthban az előző este a budapesti Zenekadémia hallgatói lépnek föl Fischer Ádám vezényletével.) Másnap és harmadnap a weimari zeneakadémiai növendékek koncertsorozata és egy nyitott sajtókonferencia várja az érdeklődőket, a téma: Liszt, mint az európai egyensúly jelképe 2011-ben. 
 
Október 26-án, az Európai Liszt-éjen a Lisztről elnevezett nemzetközi zongoraversenyek (Weimar, Utrecht, Budapest) győztesei lépnek pódiumra, Farkas Gábor játszik főszerepet az eseményen, hiszen korábban Budapesten és Weimarban is díjazott volt. 
 
 
Egyik este bemutatják, hogyan hatott Liszt és Bach a dzsesszmuzsikusokra. Matinék, történeti visszapillantások mellett a londoni Andrew Dewar orgonahangversenye és a Kutrowatz-fivérek, a doborjáni (Raidingi) szülőház mellett épült hangversenyterem programigazgatóinak koncertje kínál érdekességeket. 
 
 
Október 31-én egyházzenei műsorral zárul a Szent Péter és Pál-templomban a fesztivál.