Mint írják: Szlovénia egyik legnagyobb filmfesztiváljának nemzetközi zsűrije a film „frissességét, humorát, a téma relevanciáját és a briliáns gyerekszínészeket” is méltatta. A Kingfisher névre hallgató elismerést Szimler Bálint vette át.
Szimler Bálint rendező, a 2009-ben készült – Cannes-ban is vetített – Itt vagyok című rövidfilm és a 2015-ös Balaton Method című zenés dokumentumfilm alkotójának első fikciós nagyjátékfilmje a Fekete pont. A forgatásra még korábbi állandó alkotótársa, Rév Marcell operatőr (Eufória, Fehér Isten, A feleségem története) is hazatért Hollywoodból. A filmet a magyar mozik szeptember 19-én mutatták be, a százezres nézőszámot november közepén érte el.
A Fekete pont a rendező egy korábbi, saját gyermekkori élményein alapuló, a hazai közoktatás helyzetét ábrázoló filmtervéből készült. Az alkotás egy tízéves gyerek szemén keresztül, groteszk humorral mutatja be egy átlagos magyar iskola mindennapjait.
„Nem tudjuk, sírjunk vagy nevessünk Szimler Bálint első nagyjátékfilmjén. A Fekete pontnak nincs konkrét, díszszalaggal átköthető üzenete, de hatásosan figyelmeztet az egyéni felelősségvállalás és a szolidaritás jelentőségére, illetve arra, mennyire fontos, hogy kíváncsiak legyünk egymásra” – írtuk kritikánkban.
„A Fekete ponttal nem azt akartam megmutatni, hogy milyen filmet tudok csinálni, nem az én rendezői egóm hívta életre. Sokkal inkább egyfajta társadalmi kiállás motiválta, reagálni szerettem volna egy társadalmi helyzetre, egy kérdésre, amit fontosnak és megvitatásra érdemesnek tartok” – fogalmazott a rendező a lapunknak adott interjúban.
A filmet az egyik legrégebben alapított, legnagyobb presztízsű A kategóriás seregszemlén, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon az első- és másodfilmes alkotók munkáit versenyeztető szekcióban vetítették először a nyár végén, ahol több díjat nyert: a zsűri az alkotást különdíjjal (Special Mention) jutalmazta, Mészöly Anna elnyerte a legjobb színészi alakításnak járó díjat, valamint Szimler Bálint a független kritikusoktól a legjobb rendezésnek járó Boccalino d'Oro díjat vehette át.