A fesztivált Az esőerdő dala című film nyitja meg május 6-án este. A dokuműfaj legrangosabb szemléjét, az amszterdami IDFA-t 2013-ban megnyerő alkotásban Louis Sarnot ? Jim Jarmusch saját bevallása szerint a rendezőt is inspiráló barátját ? követjük, amint a pigmeusok között eltöltött évtizedek után visszatér fiával New Yorkba, hogy megmutassa neki azt a dzsungelt, ahonnan ő származik.
Szerdától vasárnapig három szekcióban, valamint a nemzetközi panorámaprogram részeként két moziban forognak a filmek. A szekciók tematikája a Budoku szelektorai szerint jól jelzi, hogy az elmúlt hozzávetőlegesen egy évben mi foglalkoztatta leginkább a filmeseket. A lázadás művészete programban szereplő filmek (többek között A tér, Ukrajna nem egy bordély, Bársony terroristák) azt vizsgálják, hogy milyen békés vagy épp erőszakos ellenállási formákat fejlesztett ki a civil társadalom az elnyomó hatalmakkal szemben. A civilizáció határán blokkba olyan alkotások kerültek, amelyek vagy a civilizáció és a természet között feszülő ellentétre hívják fel a figyelmet (mint a szöveg nélküli, de az operatőri munkájáért többszörösen kitüntetett Leviathán), vagy épp az ezekre a jelenségekre adott válaszreakciókat mutatják be (pl. Egy darab föld, a Fekete-tenger utolsó kalózai).
A Dock ?n? roll szekció különleges zenészpályákat vázol fel olyan előadókról, akik meghatározóak a maguk műfajában (mint a Nick Cave-vel készült 20,000 nap a Földön, a Ginger Baker életéről szóló Vigyázz Mr. Bakerrel!, vagy a német reggae sztárról, Gentlemanról szóló Journey To Jah). A nemzetközi panorámaprogram kínálatában a világ minden tájáról válogatott filmeket láthatnak a nézők Chilétől, Indián vagy Iránon át a fejlett országokig azokról a problémákról, amelyek ma leginkább foglalkoztatják az embereket.
A Budoku szervezői fontosnak tartják, hogy a friss hazai filmes termés is rangos megmérettetésben vehessen részt, hiszen a nemzetközi tendenciáknak megfelelően itthon is egyre színvonalasabb, szerzői szemléletű dokumentumfilmek készülnek. A 2013 januárja után készült filmek körében meghirdetett versenyben 75 nevezés érkezett, amelyek közül 11 egész estés és 7 rövidfilm versenyez (a filmek listája itt elérhető: http://goo.gl/yVeDVZ). A shortlistre nem került, de megtekintésre javasolt filmeket ingyenes információs vetítéseken láthatja a közönség.
Az egész estés hazai dokumentumfilmeket háromtagú nemzetközi zsűri rangsorolja, melynek tagjai az On The Spot Pulitzer-díjas riportere, Cseke Eszter, az idei Sundance nagydíját elnyerő, a fesztiválon is vetített Visszatérés Homsba rendezője, a szír Talal Derki, a szintén a programban szereplő Szerelem gengszter rendezője a horvát Nebojsa Slijepcevic.
A fesztivál programját képezik az Almási Tamás rendezőhöz köthető nemzetközi tehetséggondozó program, a Docnomads vetítései, illetve a fiatal hazai rendezőket tömörítő DunaDOCK Master Class workshopjai. Ugyanígy délelőttönként szervezett diákcsoportokat várnak az ingyenes iskolamozi programokra, ahol a filmeket követően az ELTE TáTK oktatóival lehet beszélgetni a mozik által felvetett témákról.