Ma kezdődik a MITEM

Egyéb

A MITEM meghívására Magyarországra látogató vendégek közül talán a legnagyobb nevek: Anatolij Vasziljev, az orosz rendezőóriás; Rimas Tuminas, a kortárs litván színház egyik legnagyobb alakja; Jon Fosse, a norvég bestseller drámaíró; a Sztanyiszlavszkij-díjas Viktor Rizsakov, a világ minden színházában elismert orosz rendező; Claude Régy, a francia rendezők doyenje és Valerij Fokin, a Mejerhold Központ alapítója, az Alekszandrijszkij Színház művészeti vezetője.

A MITEM tizenhárom napja tömény színházi kultúra - nézőink az európai színjátszás legnagyobbjainak előadásaiból kapnak válogatást. A Nemzeti Színház célja a fesztivál megszervezésével nem pusztán az, hogy elismert rendezőket, színészeket, társulatokat hozzon hazánkba, hanem az is, hogy a MITEM életre keltésével hazánkat ?feltegye? a színházi fesztiválvilág térképére. A magyar színházi hagyományokra mi magyarok joggal vagyunk büszkék, a külföldiek pedig elismeréssel beszélnek róla. A MITEM terepet, lehetőséget kínál arra, hogy más kultúrák, nemzetek vérfrissítő hatással legyenek a hazai színházi szakmára, valamint a külföldi szakemberek megismerkedjenek hazai előadásokkal, művészekkel.

A 13 nap alatt 12 ország színházaival és hazai eladásokkal találkozhatnak a nézők, a Nemzeti 620 külföldi vendéget fogad, 19 előadást állít színpadra, ezek összhosszúsága 2630 perc, azaz közel 44 óra. Az előadások közül 10 a Nagyszínpadon lesz látható, a többi stúdió előadás. A leghosszabb az Újvidéki Szerb Nemzeti Színház három felvonásos, 6 óra hosszúságú, rendkívül izgalmas Csehov előadása, a Sirály. A legrövidebb a Bagdadi Nemzeti Színház 50 perces Camp című darabja. Az előadásokat feliratozva vagy szinkrontolmácsolással mutatjuk be, így a nézők számára nyelvi akadályok sem lesznek.

A színházi estéket a MITEM szakmai programjai kísérik: mesterkurzus, filmvetítések, beszélgetések, kiállítások. Minden délelőtt 11-kor az előző nap látott előadások közönségtalálkozójára kerül sor az alkotók részvételével.

Március 27-én ?Emlékezet és felejtés? - A színház hivatása a kortárs kultúrában címmel lesz beszélgetés, melynek résztvevői Valérij Fokin, Viktor Rizsakov, Rimas Tuminas, Alexander Morfov és Vidnyánszky Attila lesznek.

28-án és 29-én a Nemzeti Színház művészeti folyóirata, a Szcenárium szervezésében rendezendő szakmai nap keretében arra tesznek kísérletet, hogy neves hazai és külföldi alkotók több évtizedes tapasztalatai alapján, illetve a közép-kelet-európai antropológiai színházi gyakorlat felől közelítve találjanak új szempontokat és válaszokat a mindenkit érintő kihívásokra. E programon belül március 28-án 13 órától vetítik Eugenio Barba The Gospel According To Oxyrhincus című előadásának filmváltozatát.

Április 1-jén Claude Régy francia rendező és Jon Fosse norvég drámaíró izgalmas beszélgetésére ülhet be a közönség, majd 2-án A tegnap és a ma Piccolo Teatro-ja című olasz olasz dokumentumfilmet fogják levetíteni. Április 3-án délután a román színjátszásé lesz a főszerep a Kaszás Attila teremben, másnap pedig a Mesterek Napja kerül megrendezésre: egész nap különleges vendégekkel és előadókkal találkozhat a közönség.

 

A fesztivál ideje alatt a Nemzeti Színház terében kiállításokat láthatnak Madách Imre életéről, valamint az orosz-magyar színházi kapcsolatok elmúlt száz évéről, amelyeket az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet közreműködésével rendeznek meg.

(Fotó: Eöri Szabó Zsolt)