Online ünnepli többórás műsorfolyammal a költészet napját a szatmárnémeti Harag György Társulat, amelynek művészei diákok verseit adják elő, de lesznek különböző interjúk költőkkel, egyetemi oktatókkal és kerekasztal-beszélgetés erdélyi magyar kortárs költők részvételével.

A szatmárnémeti társulat a magyar költészet napját követő első szombaton szokta megünnepelni a magyar líra napját. A második alkalommal megszervezett Költészet Ünnepe elnevezésű programot az idén a járványügyi helyzet miatt az online térben ünneplik szombaton, romániai idő szerint 16 órától.

A műsorban középiskolás szatmári diákok verseit adják elő a Harag György Társulat művészei, interjút láthat a közönség Szabó T. Anna író-költővel, Bertóti Johanna költővel és előadóművésszel, Fehér Imola költővel és pedagógussal, Lakatos Fleisz Katalin egyetemi oktatóval. Lesz kerekasztal-beszélgetés is, amelyen Marcutiu Rácz Dóra, Fischer Botond és André Ferenc erdélyi kortárs költők saját ars poeticájukról vallanak. Emellett a Brighella Bábtagozat művészei számos, felnőttekhez és gyermekekhez egyaránt szóló produkcióval készülnek. Tavaly festmények és grafikai alkotások születtek egy magyar költemény kapcsán, az idén szatmári fotóművészek József Attila Nagy városokról beszélt a messzi vándor című költeményének hangulatát, gondolatiságát próbálták lencsevégre kapni.

Újdonságnak számít az idei műsor RuhaKÖLTEMÉNY című rovata, amelyben a tervezők (Szabó Anna, Kupás Anna, Kertész-Ványi Alexandra és Popa Zsolt) egy szabadon választott vers alapján öltöztették fel a társulat néhány színészét.

A Pilinszky-centenárium alkalmából a szervezők felkérték minden erdélyi magyar társulat egy-egy színészét, hogy saját városukból bejelentkezve osszanak meg a közönséggel egy számukra kedves Pilinszky János-verset.

Fotó forrása: Harag György Társulat