A kezdeményezés a Német Szövetségi Kulturális Alapítvány által életre hívott, Bipolar elnevezésű programba illeszkedik, német és magyar alkotók együttműködését támogatják vele - mondta el Turóczy Zsuzsanna sajtófőnök.
Németországban az emlékező akció tíz éve folyik. Az alapötlet Günther Demnig kölni művésztől származik, aki kisméretű macskakövekre helyezett réztáblát, amelyen az elhurcolt adatai szerepelnek, és ezt az áldozat utolsó, választott lakhelye előtt a földbe helyezte, hogy a járókelő - a művész szándéka szerint - kissé megbotoljon, megállásra kényszerüljön és elgondolkodjon.
A művész Budapesten a Ráday utcában teszi le az első emlékező utcaköveket, majd a kezdeményezés vidéken folytatódik. A Bipolar-program keretében finanszírozzák az első 50 magyarországi kő elhelyezését.
Az emlékező macskakövek magyarországi bevezetésének ötletgazdája és irányítója Berger Ágnes, Berlinben élő pszichológus és kultúrmenedzser. Évek óta foglalkozik a kollektív emlékezet identitásformáló hatásával, a holokausztra való emlékezés új, korszerű formáival, illetve a német és a magyar múltfeldolgozás stratégiáival - tette hozzá Turóczy Zsuzsanna.
(Múlt-kor/MTI)