A Magnum-fotók Budapestre érkeztek

Egyéb

?Olyan volt, mintha egy UFO landolt volna az irodámban? ? emlékezett vissza Andréa Holzherr, a Magnum Photos kiállítási és kulturális projektfejlesztő menedzsere arra pillanatra, amikor az innsbrucki Francia Kulturális Intézet alagsorából két óriási bőröndöt hoztak el neki. Nem sokkal később kiderült: a legendás Magnum Fotóügynökség fotográfiáit tartalmazza a poggyász, amely 50 évig volt elzárva a nyilvánosság elől. A budapesti kiállítás két szempontból is szenzációnak tekinthető: egyrészt, mert a fél évszázados eltűnés előtt csupán Ausztriában láthatta a közönség a válogatást, másrészt pedig azért, mert az eredeti képgyűjtemény a Magnum Photos első csoportos kiállításának anyagát érintetlen formában hozza el a Mai Manó Házba.

A Nagymező utcai kiállítótér első emeletén 83 farostlemezre kasírozott, fekete-fehér fotográfiát tekinthetnek meg, amelyek között olyan világhírű fotós képeit láthatják, mint Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, Marc Riboud, Ernst Haas és Jean Marquis. A nagymesterek olyan történelmi pillanatokat örökítettek meg ezeken a fotódokumentumokon, mint Gandhi utolsó napjai és temetése, A fáraók földjének forgatásáról készült sorozat, valamint Magyarországon készült fotószekvenciák is színesítik a Mai Manó Ház első emeletét.

Ehhez a válogatáshoz társul egy vetítés is a Mai Manó Ház második emeletén, amelyen a Magnum híres fotógráfusainak Magyarországon készített fényképeit nézhetik meg a látogatók. A válogatásban David Seymour, Martine Franck, Josef Koudelka és Abbas 1947-től egészen napjainkig készített sorozatai láthatóak, köztük az 1956-os forradalmat, a szocializmus alatti mindennapi életet is megörökített fényképek.

A Capa Központban Kontaktok néven nyílt tárlat érdekességét az adja, hogy a kontaktok segítségével beleláthatunk világhírű fotográfusok alkotó folyamatába, ?vázlatfüzetébe?, és láthatóvá válnak ikonikus fotók keletkezési története.

A Capa Központban 70 Magnum kontaktot láthatnak az ideérkezők, köztük Henri Cartier-Bresson, Eve Arnold, Rene Burri, Jim Goldberg és Trent Parke alkotásait. A legendás fotóművészek olyan történelmi eseményeket örökítettek meg fotómasináikkal, mint a normandiai partraszállás, Robert Kennedy temetése, a szeptember 11-ei terrortámadás vagy a vietnami háború. Csizek Gabriella, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a tárlat logikája az időrendet követi: az 1947-től napjainkig mutat be a válogatás fotográfiákat.

A tárlatok augusztus 24-ig látogathatóak.

Fotó: Csákvári Zsigmond