Figyelemfelhívás és hagyományteremtés egy fergeteges, monstre buli keretében közel 200 magyar zenész közreműködésével. Ezzel a céllal hívták életre a szervezők a Sziget mínusz egyedik napján a magyar dal ünnepét. A gondolat Presser Gábortól származik, aki aggódva a magyar nyelvű dal jövőjéért (és jelenéért) egy jeles napot álmodott, a Magyar Dal Napját.
"A magyar népdalok, a Rózsavölgyi Márk-dalokon át a XX. század első felének zseniális kupléi, az irodalmi kabarék vers-megzenésítései, vagy akár az Ady- Reinitz- dalok, a harmincas évek máig élő filmdalai, a későbbi évtizedek táncdalai, de elsősorban az utolsó öt évtized, és ezen belül is a magyar beatkorszakkal érkező dalok ott élnek az emberekben. Egy olyan - nemrég még virágzó - dalkultúra részei, amely félő, hogy lassan elsorvad" - nyilatkozta Presser.
A Szigeten felhangzó repertoár főleg a hatvanas évek zenekaraival induló, és napjainkig tartó időszakból merít. "Megpróbálunk összehozni egy 'egyetlen' nagy koncertet, tudva, hogy még csak esélyünk sincs a teljességre. Fel kell mutatnunk együtt valamit a meglévő dalkincsből, és azt is, hogy becsüljük egymást és egymás munkáját.... Hiányozni fognak az új dalok, nagyon is, de ez most csak egy kis 'előzetes' abból, hogy milyennek képzeljük a Magyar Dal Napját, amikor országszerte a színpadokon a régi és új dalok szólnak majd, sok-sok órán át" - mondja Presser.
Gerendai Károly a Sziget főszervezője szerint szomorú tendencia, hogy egyre kevesebb magyar nyelven született dalt hallgathat a közönség. "Nem szeretném, hogy a gyerekeim már ne hallgathassanak magyar dalokat" - adott egy személyes okot is arra, hogy a Sziget miért vállalta a magyar dal ünnepének teljes költségvetését. "Reméljük minél többen eljönnek, ennek érdekében csak egy szimbolikus, 2500 forintos belépőt állapítottunk meg, s amennyiben ez a nap anyagi nyereséget is termel, abból támogatjuk az elkövetkező jeles napokat szervező nonprofit szervezetet"- tette hozzá Gerendai.
Jávorszky Béla Szilárd újságíró, rocktörténész, A Magyarock története 1-2. című hiánypótló mű társszerzője, a monstrekoncert szerkesztője hangsúlyozta, hogy a szigetes koncert célja most elsősorban a figyelemfelhívás és a hagyományteremtés. A szervezők szándéka szerint a Magyar Dal Napja a jövőben jeles eseménnyé válik: a következő évtől, szeptember harmadik vasárnapja a magyar nyelven született dal ünnepe lesz szerte hazánkban.