Magyar filmek orosz földön

Egyéb

A november 8-án kezdődő háromnapos rendezvény keretén belül a Moszkvai Magyar Kulturális Központ és a 35 mm mozi közös szervezésében a legújabb magyar játékfilmeket tekinthette meg az orosz főváros közönsége. Az orosz mustrán N. Forgács Gábor Pillangók, Deák Krisztina Aglaja és Bergendy Péter A vizsga című filmjét vetítették.

 

Hogyan született meg az az ötlet, hogy Magyar Filmhétvégét rendezzenek Moszkvában?

A rendezvényt az a szándékunk hívta életre, hogy sok év elteltével végre ismét legyen egy nagyobb szabású filmes rendezvény az orosz fővárosban, amelynek keretében a helyi közönség újra betekintést nyerhet a mai magyar filmművészet alkotásaiba. Ráadásul, amint a rendezvény orosz alcíme is jelzi, igyekeztünk nem a régi klasszikusokból válogatni, hanem kifejezetten olyan, nemrégiben bemutatott magyar filmeket elhozni, amelyeket a moszkvai nézők korábban még nem tekinthettek meg mozivásznon.


ba1.jpg
Dr. Baranyi András

Eddig nem volt példa ilyen jellegű vetítésre?
Az a helyzet, hogy ha egy-egy világhírű magyar rendező korábbi filmjeiből időnként rendeznek is retrospektív vetítéseket, mégis az utóbbi évek filmtermése gyakorlatilag egyáltalán nem jut el az orosz nézőkhöz, legalább is nem szervezett keretek között, és általában nem is a hagyományos mozikon keresztül. A Balassi Intézet Moszkvai Magyar Kulturális Központjában igyekszünk rendszeresen levetíteni egy-egy újabb magyar filmet, vidéki partnereink pedig időnként Szentpéterváron, Nyizsnyij Novgorodban és más orosz városokban is szerveznek magyar filmklubokat, mégis ezeken a csatornákon keresztül csak egy szűkebb réteghez tudjuk eljuttatni a legfrissebb magyar filmeket.

Hogyan csalogatják el az orosz közönséget a rendezvényre?

A hagyományos értelemben vett szélesebb közönséget csak úgy lehet megszólítani, ha egyrészt, jól ismert és vonzó helyszínen tekinthetők meg a filmek, másrészt pedig, nagyobb hírverést kap az esemény. Ezért esett a választásunk a "35 mm" nevű mozira, amely Moszkva egyik "legmenőbb" és egyben legelismertebb művészmozija, olyannyira, hogy a külföldi látogatóknak szóló honlapokon Moszkva top 10 megtekintésre javasolt helyszíne között szerepel. Egy ilyen partnerség pedig nyilvánvalóan nagyobb publicitást is biztosít magának az eseménynek, és ezen keresztül a bemutatott filmeknek. És itt nem annyira a plakátokra, műsorfüzetekre és szórólapokra kell gondolni, hanem a mozi törzsközönségére és azokra, akik másképp nem is szereztek volna tudomást a kezdeményezésről. A "35 mm" mozival egyébként tavaly februárban alakítottuk ki a partneri kapcsolatot, amikor egy Visegrádi 4-es animációs filmfesztivált rendeztünk közösen és Jankovics Marcell Ember tragédiáját mutattuk be akkora sikerrel, hogy pótszékeket kellett behozni a moziterembe.

 

Milyen koncepció alapján és kikkel együttműködve válogatták ki a filmeket?
Ami a program összeállítását illeti - amint erről már szó esett - az elsődleges célunk az olyan újabb magyar filmek bemutatása volt, amelyeket az orosz közönség eddig még vagy egyáltalán nem láthatott, vagy csak korlátozottan. A konkrét filmeket a Filmunióval szoros együttműködésben válogattuk ki úgy, hogy komoly nemzetközi elismerésben részesül és egyben az orosz közönség számára is különösen érdekes témájú filmeket hozzunk el Moszkvába. Így esett a választás Deák Krisztina magyar-lengyel-román koprodukcióban készült Aglaja című filmjére és Bergendy Péter A vizsga című munkájára.

A nyitófilm pedig N. Forgács Gábor Pillangók című alkotása volt, amely épp itt, az orosz fővárosban mutatkozott be először idén nyáron, ugyanis a 35. Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál versenyen kívüli programjában szerepelt. A szülői törődést nélkülözni kényszerülő gyermekek egyetemes problémájával foglalkozó pszichodráma már az akkori vetítés alkalmával kivívta a közönség szimpátiáját, ezúttal pedig az orosz állami televízió képviselői is jelezték, hogy szeretnék megvásárolni és a központi TV-csatornán is bemutatni a filmet. A megnyitó díszvendége volt Rudolf Péter Kossuth-díjas színművész, aki az egyik főszerepet játszotta a Pillangókban.

Milyen visszhangja volt a rendezvénynek?
A magyar filmművészetet jól ismerik és tisztelik Oroszországban. A komoly érdeklődés alapján örömmel állapíthattuk meg, hogy ez a szeretet nem csak a klasszikus alkotásokat övezi, az orosz nézők ugyanis kíváncsiak a legújabb magyar filmekre is. Ennek tanúbizonysága, hogy partnereink felkérésére a sikeres moszkvai kezdet után november 15-18. között Szentpéterváron is megrendezzük a Magyar Filmhétvégét az ottani Angleterre művészmoziban. A legfontosabb feladat pedig az, hogy itt ne álljunk meg. Az otthoni szakmai intézményrendszerrel együttműködésben azt tervezzük, hogy jövő tavasszal a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával elkészült legújabb filmeket hozzuk el Moszkvába.