A Magyar Nemzeti Galéria kiállításának célja, hogy bemutassa, miként változott meg a fotográfia az ezredforduló óta; mi történt a fotóművészetben, s az egyetemes folyamatok miként hatottak itthon. Sikerült-e megőrizni a fotó régi rangját és tekintélyét, s beszélhetünk-e még a régi értelemben vett fotóművészetről?
Baki Péter a kiállítás kurátora a megnyitón kiemelte, hogy a fotótörténetben nagy változások mentek végbe az elmúlt időszakban, mind egyetemes, mind hazai viszonylatokban is. Meglátása szerint a fotóművészet változásaira egy-egy sorozattal válaszol a kiállítás. A kurátor hangsúlyozta,hogy ez természetesen ?szubjektív válogatás, ezért csupán szubjektív válaszokat adhat ezekre az egyetemes kérdésekre?.
A tárlat megnyitóján Halász János, kultúráért felelős államtitkár mondott köszöntő beszédet. Kiemelte, legutóbb 12 éve a Műcsarnokban megrendezett kiállítás volt az, amely átfogó keresztmetszetet adott a magyar fotográfia helyzetéről és jelenlegi útjairól.
A mostani kiállítás olyan, egymástól lényegesen különböző művészek fotósorozataiból válogat, akiknek alkotásaiban a 21. század legfontosabb fotótechnikai, képelméleti problémái fogalmazódnak meg. Misetics Mátyás a néptelen utca fényeiben álló és pózoló magányos alakokat kapta lencsevégre, elidegenített kapcsolatrendszereit a mesterséges fény által komponált terekbe helyezi. Magyar Ádám fekete-fehér mimimalista fotói réskamerával készültek. Képei a modern város metropoliszait ábrázolja, melyeken a tömegközlekedés áramvonalas járművein szinte vonalkódokká préselődő emberek igazi különlegességei a kiállításnak.
Valamennyi alkotó munkáin megfigyelhető a valósághoz és a fotó műfajához való kritikus, személyes és intellektuális viszony, ami olykor a manipuláció eszközeit is nagyon változatos módon alkalmazza. Munkáikon világosan látható, hogy nem a fotó régi rangját és tekintélyét próbálják megőrizni, hanem új rangot és új minőséget adnak a műfajnak, ezáltal is bizonyítva, hogy van érvényes, más műfajokkal nem helyettesíthető és nagyon is a 21. századi világban élő és arról szóló fotóművészetünk.
Kiállító művészek: Barta Zsolt Péter, Czigány Ákos, Dezső Tamás, Eperjesi Ágnes, Esterházy Marcell, Fabricius Anna, Gábor Enikő, Gerhes Gábor, Gyenis Tibor, Kerekes Gábor, Korniss Péter, Koronczi Endre, Kovalovszky Dániel, Kudász Gábor Arion, Magyar Ádám, Misetics Mátyás, Ősz Gábor, Pecsics Mária, Péter Ildikó, Szabó Dezső és Tóth György.
Május 11-én a kiállításhoz kapcsolódóan családi napot is rendeznek a szervezők. 10 órától kreatív gyereksarokkal, 15 órától pedig családi tárlatvezetéssel várják az érdeklődő famíliákat.