Magyar galéria nemzetközi porondon

Egyéb

A F.E.A.G.A. 2005 óta ad át évente két kitüntetést: az életműdíj mellett egy fiatal galériát is elismernek. Az Innováció és Kreativitás díjban olyan kreatív és újító galériák részesülhetnek, amelyek példamutatóan működnek együtt a művészeti világ szereplőivel. A kitüntetés célja továbbá a galériás tevékenység művészeti szcénában betöltött szerepének láthatóbbá tétele ? áll a leírásban.

A Molnár Ani Galériát Hans Knoll, a bécsi és budapesti Knoll Galéria tulajdonosa jelölte a díjra, amelyet meghatározott szakmai szempontok alapján ítéltek oda. A főbb kritériumokat a nemzetközi tevékenység és jelenlét, a nemzetközi és általános kommunikáció,a non-profit projektek,valamint a galéria szcéna építésének módjai jelentették. A díjról a különböző európai országokból, régiókból érkező jelölések alapján az Ernst Hilger vezette rangos nemzetközi zsűri döntött.

mannamaria_250x250.png
Fotó: Szvoboda Péter

?Hans Knoll az elsők között volt, aki Budapesten galériát nyitott. Sokrétű tevékenysége révén nagyon alaposan megismerte a régiónkat, rálátása van az itt zajló művészeti életre, emiatt őt kérte fel a zsűri , hogy jelöljön egy közép-kelet európai galériát a díjra? ? mondta el Molnár Annamária, a díjazott galéria tulajdonosa, aki úgy érzi, hogy a tevékenysége mellett a kitüntetéssel a magyar galériák aktivitását, nemzetközi jelenlétét is elismerték.

?Meg kell felelni egy alapvető szakmaiságnak: művészeti vásárokra járni, kiállításokat szervezni, azonban valami pluszra is szükség van. Ezt az én esetemben a non-profit projektek, illetve a helyi szcénáért végzett tevékenységek jelenthették? ? jegyezte meg a Molnár Ani Galéria tulajdonosa, aki a Magyar Kortárs Galériák Egyesületének is elnöke.

Molnár Annamária úgy véli, a galériás tevékenység láthatóbbá tétele valóban fontos misszió, hiszen az emberek többsége, nem tudja, milyen összetett feladatot jelent ez a munka.

? A feladataink jelentős része láthatatlan. Sokan csak a megvalósult kiállításokat látják, és nem sejtik, mennyi erőfeszítés áll mögötte: a kiválasztott művészek pályájának felépítése, a hosszú távú képviselete sok kihívással járó, rendkívül komplex feladat? ? fejti ki a díjazott galériatulajdonos, aki hangsúlyozta: sok országban felismerik a galériák jelentőségét, amelyek külföldi vásárokon mutatják be a művészeket.

?Nehéz megélni egy galériának, főként, ha progresszívebb irányvonalat képvisel, ezért fontos az állami támogatás ebben a rendszerben. Magyar galériáknak tavaly összesen 31 külföldi kortárs vásári szereplésük volt, ami az eddigi legmagasabb szám, és a régióban is kiemelkedik. Fel kell ismerni, hogy ez a fajta nemzetközi jelenlét ráirányítja a figyelmet a magyar képzőművészetre.?

vasar_250x250.png
A Molnár Ani Galéria standja ART13 London, Benczúr Emese, Cseke Szilárd és Jakatics-Szabó Veronika munkáival, 2013, fotó: Molnár Ani Galéria

A képzőművészeti vásárok különleges, az ipari vásárokhoz nem hasonlítható világot jelentenek: míg utóbbi keretében a kiállító úgy vásárolja a helyet magának, előbbi esetében meghívásos alapon történik a részvétel, vagy pedig pályázat alapján szakmai zsűri bírálja el a jelentkezőket. A költségek azonban itt is magasak. A világon körülbelül kétszáz hasonló vásárt rendeznek évente, ebből húsz, amely valóban rangos esemény: ezeken rengeteg látogató megfordul. A galériáknak komoly referenciát jelent, hogy mely vásárokon képviseltették magukat. A Molnár Ani Galéria többek között részt vett már Torinóban, Bécsben, Isztambulban, Berlinben és Londonban zajló rendezvényeken is.

?A galériák tulajdonképpen a művész pályáját építik: ők segítik, menedzselik az alkotókat. Ők kapcsolják be a vérkeringésbe, jelentik a platformot a vásárokra történő bejutáshoz, amely fontos lehetőség a kurátorokkal, intézményekkel és a gyűjtőkkel történő kapcsolatépítésben? ? jegyezte meg Molnár Annamária.

A Molnár Ani Galéria 2008-ban kezdte meg működését, főként installációkkal, festészettel és szobrászattal foglalkozik. Nemcsak saját falak között, hanem külső helyszíneken is rendeznek kiállításokat. 2007 őszétől például kortárs szobrászati és installációs non-profit kiállítás-sorozatot szerveznek a MOM Park által fenntartott Park Galériában, ugyanis a nemzetközi integritás elősegítése mellett a képzőművészet hazai népszerűsítése szintén fontos célkitűzés. ?A vizuális kultúra nem olyan népszerű itthon, mint az irodalom, a színház vagy a zene, de dolgozunk azon, hogy minél ismertebb legyen, hogy közelebb hozzuk egy szélesebb közönséghez? ? hangsúlyozta Molnár Annamária.