Vitéz Lakatos Ferenc ezredes a legmagasabb rendfokozatú tiszt, akinek napról napra vezetett tiszti naplója fennmaradt Budapest ostromáról, de a könyv tartalma messze túlterjed az 1944–1945-ös eseményeken. Első feljegyzései 1915-ből, zászlós korából származnak, epizódokat örökített meg a két világháború közötti időszakban is, majd a hadifogság kalandjaiba és a szocializmus évtizedeibe pillanthat az olvasó.
A naplóból egy hazáját rajongásig szerető katonatiszt portréja rajzolódik ki, aki megjárta a lövészárkok csatazajos világát, volt bátorsága és tetemre hívta Hitlert, megjárta az erdélyi hadjáratot, és a budai ostrom hadosztályparancsnokaként megtagadta a német kitörési parancsot. A két világháborút megjárt veterán kanyargós életútját, a Monarchia Vaskoronarenddel kitüntetett tisztjéből idős korára termelőszövetkezeti írnokká lett Lakatos sorsát a kötet számos eszközzel érzékelteti.
A terjedelmes szövegkorpuszt mintegy száz korabeli fénykép illusztrálja, továbbá térképek, organogramok és széljegyzetek, amelyek mind az olvasó tájékoztatását szolgálják. A 676 oldalas kiadvány korábban a Magyar Könyvtervezés 2022 díj kategóriagyőzteseként hívta fel magára a figyelmet, 2023-ban pedig a Red Dot Design Award: Brands & Communication Design 2023-as pályázatán elnyerte Best of the Best díjat.
A Red Dot Award díját november 3-án Berlinben vehette át a könyv kiadója és projektvezetője, a naplóbejegyzéseket író ezredes dédunokája, Katona András építész, valamint Orbán Péter tervezőgrafikus, aki kollégájával, Nagy Dániellel kézműves igényességgel alakította ki a kiemelkedő esztétikai élményt nyújtó könyvtárgyat. A magánkiadásban elérhető könyv szerkesztése és kutatása Nagy Balázs Albert történész munkáját dicséri.
A nyitóképen a Red Dot Award berlini díjátadója a magyar nyertesekkel. Fotók: MTI-OTS