Az Újrafestett valóság 2.0 című tárlat 2014. január 23-tól február 6-ig tekinthető meg a bécsi magyar nagykövetségen. A kiállítás első alkalommal 2012 őszén, a Magyar Nemzeti Galéria Esélyegyenlőségi programjának keretein belül valósult meg, melyet a Balassi Intézet támogatásának köszönhetően a 2013-as és 2014-es évben több európai nagyvárosban mutattak, illetve mutatnak be. A tárlat a fogyatékkal élők és ép kortársaik képzőművészeti alkotásait tárja a látogató elé. A kiállítás koncepciójának egyik fontos eleme, hogy a látogatók számára nem derül ki, mely alkotó él fogyatékkal, mely pedig nem. A kiállító osztrák művészek Adrea Bauer, Jürgen Vanek, Faek Rasul, a magyarok között pedig megtalálhatjuk Fürjesi Csabát, Gyarmati Zsoltot és Hervé-Lóránt Ervint és Zilhai Icát is.
MTI Fotó: Bócsi Krisztián |
Berlinben a 2014-es transmediale külső programjai közé a Waschmaschine Gruppe (Füsün Ipek és Liptay Bálint) Gratis című munkája is bekerült. A páros az utcán vagy a bolhapiacon talált, hol működő, hol kidobott tárgyakat integrál installációkba: ócskavasból szobor, üvegből szőnyeg, utcai zajból zene lesz. E folyamat során a használati tárgyak funkciójuk átalakulásával művészi önkifejezést segítő eszközzé válnak, melyeken keresztül a Waschmaschine Gruppe saját szemszögéből mutathatja be ezeket a megszokott, városi környezetünk jelenségeit ritka érdekességekként.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Balassi Intézet Sepsiszentgyörgyi Kulturális Központja és a Bod Péter Megyei Könyvtár 2014. január 21-én 18 órától, a könyvtár Gábor Áron termében Kőesés, fényhullás címmel ünnepi rendezvényt tart, melynek meghívottjai a magyar irodalom két kiemelkedő jelentőségű alakja: Szilágyi István író és Király László költő. A vendégek beszélgetőtársa: Fekete Vince költő, a Székelyföld kulturális folyóirat főszerkesztő-helyettese.
A Pozsonyi Magyar Intézetben Fény ? tér címmel fotókiállítás nyílik, mely egy válogatás a Soproni Fotóművészeti Kör munkáiból. A Kör 2001-ben azzal a céllal jött létre, hogy egyedi látásmóddal és gondolatisággal rendelkező fotográfiákat mutasson be. A fotográfusok elsősorban ne az önmagáért szépet és idilli pillanatot keressék a képeiken, hanem saját érzéseiket, gondolataikat vetítsék ki, egyedi képi világot kialakítva.
MTI Fotó: Bócsi Krisztián |
A Bukaresti Magyar Intézet a Magyar Kultúra Napját Plugor Sándor emlékkiállítással és Szilágyi Domokos Öregek könyve című alkotásának színpadi előadásával ünnepli 2014. január 17-én, pénteken 19.00 órától az intézetben. Miklóssy Mária képzőművész, a Plugor Sándor emlékkiállítás kurátora, a neves grafikus életművét méltatja. Ezt követőn az est többi meghívottjával, Nagy Máriával és Mihaela Panainte rendezővel Szilágyi Domokos Öregek könyvének születéséről, a grafikus és a költő kapcsolatáról, a könyv színreviteléről, illetve a rajz, a vers és a színházi előadás találkozásáról beszél. A Plugor Sándor által 1960 és 1964 között készített, emberi sorsokat, életérzéseket ábrázoló grafikák ihlette Szilágyi Domokos verssorokat, az Öregek könyvét a kolozsvári Sala Mică Független Színház rendezője, Mihaela Panainte vitte színre. A vers 699 sorát Harsányi Attila, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze tolmácsolja, aki néhány éve romániai független színházak produkcióiban is szerepel. Szilágyi Domokos Öregek könyvét László Noémi fordításának köszönhetően a román közönség is teljességében élvezheti.