Magyar kultúra Peking szívében

Egyéb

szijjarto-qian_ka_15
Fotó: Magyar Hírlap

Utóbbi egyébként a még Klebelsberg Kunó által megkezdett külföldi hálózatépítés harmadik hullámaként jött létre, és ezidáig egyetlen intézetként működött Ázsiában. A jövőben Pekingben nyílik majd hasonló Collegium Hungaricum.

 

A Pekingben alakuló Intézetet Buslig Szonja Andrea sinológus-régész vezeti majd, aki mintegy tíz évig az ELTE Kínai Tanszékén oktatott, majd kulturdiplomáciai feladatokat látott el Magyarország pekingi Nagykövetségén.  ?A Magyar Kulturális Intézet, Peking megnyitása hatalmas lépést jelent hazánk számára a kínai kulturális térben való megjelenés vonatkozásában? ? fogalmaz a Balassi Intézet.

A központ elhelyezése, a modern Peking egyik legemblematikusabb épületében, a Zaha Hadid által tervezett Galaxy Soho helyszínen történt meg.

Lázár Imre az Emmi, Nemzetközi Kulturális Kapcsolatok Főosztályának vezetője a Magyar Művészeti Akadémia  múlt héten Amrita Sher-Gil emlékére tartott konferencián elmondta: az indiai-magyar a kulturális diplomáciában lényeges lépés volt az 1962-es két ország közötti kulturális egyezmény aláírása, valamint a Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ megalapítása 1979 Delhiben. Utóbbi a Klebelsberg Kunó által megkezdett külföldi hálózatépítés harmadik hullámaként jött létre, és ezidáig egyetlen intézetként működött Ázsiában. A Távol-Kelet így most csaknem 35 év után kap új magyar intézetet a pekingi Collegium Hungaricummal.

A Peking szívében elhelyezkedő modern épületegyüttes a hagyományos kínai udvarházat önti új formába. A több mint 330 000 négyzetméter nagyságú komplexumból 90000 négyzetméter kereskedelmi jellegű terület, mely nagy kiterjedésű közösségi tereket is magába foglal. Ezen monumentális építészeti remekműben került elhelyezésre a Pekingi Magyar Intézet. Az Intézetben iroda, tanterem, olvasósarok és kamara kiállítások, koncertek rendezésére alkalmas kávézó kapott helyet. Feladata a magyar kultúra közvetítése a benne megvalósuló sokszínű rendezvények segítségével, s mintegy kirakatként feltárni a közönség felé a magyar kultúra sokrétűségét. Helyszínt kíván adni a partnerek egymásra találásában, mind a kultúra, mind az oktatás területén. Illetve lehetőséget kíván nyújtani a magyar művészek kínai megjelenésének elősegítésére, a két nép alkotóinak egymásra találásában. Közvetítő irodaként kíván szerepelni, ahol az érdeklődők segítséget kaphatnak a potenciális partner felkutatásához.

Az Intézet falain kívül is tervez programokat megvalósítani, hiszen tulajdonképpen kontinensméretű országot kell lefedjen, ahol jelenleg Magyarország még viszonylag kis láthatósággal rendelkezik.

November 13-án Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára nyitja meg a pekingi Magyar Kulturális Intézetet, majd Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója mond köszöntő beszédet. Ezt követően történelmi utazáson vehet részt a közönség a Gombold újra! show segítségével, ahol hazánk a magyar öltözködéskultúra fejlődésén keresztül jelenik meg.