Magyar múzeum először nyerte el a világ egyik legrangosabb designdíját

Kultpol

A világ egyik legrangosabb designelismerését, az iF Design Awardot nyerte el a Néprajzi Múzeum 2024 őszén megnyitott gyűjteményi kiállítása, amely több mint 11 ezer pályázó közül került a nyertesek közé.

A német iF Design Award, amelyet 1954 óta osztanak ki, a világ egyik legfontosabb designelismerése. Az évente meghirdetett versenyen a legkiemelkedőbb designmegoldásokat díjazzák termék-, csomagolás-, kommunikációs, építészeti és szolgáltatásdesign kategóriákban. A díjazott projektek egyetemes szinten határozzák meg a design minőségi sztenderdjeit. A design számos területét átfogó díjra idén 66 országból több mint 11 ezer pályázat érkezett, melyeket 131 főből álló, nemzetközi szaktekintélyeket tömörítő zsűri rangsorol. Az elismerésért hagyományosan a világ leginnovatívabb cégei mérettetik meg magukat.

A Néprajzi Múzeum új, állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában (Exhibition Design and Implementation) kategóriában nyert. A 2024. október 10-én megnyílt tárlat a Néprajzi Múzeum új, minden eddiginél nagyobb és átfogóbb gyűjteményi állandó kiállítása, ahol több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben nyolc tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak a látogatók.

„A Néprajzi Múzeum Európa egyik kiemelkedő tematikus múzeuma, 2022-ben átadott, számos nemzetközi díjjal elismert új épületének köszönhetően pedig a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye, melynek látogatottsága már meghaladta az 1,3 millió főt. Gyűjteményében 232 ezer néprajzi tárgy mellett egyedülálló fényképfelvételeket, kéziratokat, fotókat, népzenei és filmfelvételeket is őriz. A magyar népi kultúra felbecsülhetetlen értékű tárgyi emlékein kívül itt található a térség legnagyobb, távoli kontinensek népeinek kultúráját reprezentáló etnográfiai anyaga, amely a 17. századtól napjainkig mutatja be a mindennapi élet, az emberi lét, a közösségi kapcsolatok különböző megnyilvánulási formáit” – emelte ki Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója. A múzeum új épülete lehetőséget ad arra, hogy ezt a páratlan, magyar és nemzetközi vonatkozású anyagot az új állandó, gyűjteményi kiállításán a régi, Kossuth téri épülethez képest közel háromszor nagyobb területen mutassa be.

Az Art1st csapata egyedülálló koncepció mentén alakította ki a tárlatot, amely nyolc fő tematikus egységre tagolva mutatja be a magyar és nemzetközi néprajzi tárgyakat. A kiállítás interaktív elemekkel, multimédiás megoldásokkal és egyedi térrendezési stratégiával teremti meg a kortárs múzeumlátogatás új dimenzióit. A látogatók bejárhatják a világ különböző kultúráit, miközben interaktív installációk segítik az elmerülést a tárgyak történetében.

„Egy ilyen elismerés hatalmas visszajelzés számunkra, hogy a magyar múzeumi kiállítástervezés világszinten is képes maradandó élményeket teremteni. A Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállítása igazi kreatív kihívás volt, amelyben egyedülálló módon ötvözhettük a hagyományokat a legmodernebb technológiákkal” – mondta el Taraczky Dániel, az Art1st vezető tervezője, ügyvezetője.

Az Art1st kreatív stúdió Magyarország egyik vezető kiállítástervező cége, amely innovatív és látványos médiadesign-megoldásairól ismert. A csapat hosszú évek óta dolgozik hazai és nemzetközi projektekben, munkájukban az interaktivitás, a közönségbevonás és a látványos vizuális megoldások közötti egyensúly megteremtése kap kulcsszerepet. Az iF Design Award elnyerése nem csupán a cég nemzetközi elismerésének fontos mérföldköve, hanem a magyar design és múzeumi innováció sikere is.

„A Néprajzi Múzeum hosszú évtizedeken át egy olyan nem múzeumi célra készült épületben működött, amely nem volt alkalmas a páratlanul nagy és sokszínű gyűjteményének méltó bemutatására. A Liget Budapest Projektnek köszönhetően azonban végre lehetőség nyílt arra, hogy ezt a páratlan tárgyi és szellemi anyagot a múzeum igényei szerint megtervezett épületben, a gyűjteményre szabott kiállítótérben ismerhesse meg a közönség. Ez a díj is visszaigazolja, hogy fontos adósságot törlesztettünk, és reményeink szerint a sorozat itt nem ér véget. A Nemzeti Galéria jelenlegi épülete nem ideális múzeumi célokra, de a Városligetben felépülő új otthona már kifejezetten a gyűjtemény és a galéria igényei szerint készül majd el” – mondta el Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója.

A Néprajzi Múzeum a szakma figyelmét a világ minden tájáról már a tervpályázatának eredményhirdetését követően magára irányította. Visszaigazolja ezt, hogy a nemzetközi építész- és ingatlanszakma legnagyobb presztízsű megmérettetésén, a londoni International Property Awardson 2018-ban már a tervei alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot, s egyben a Best Architecture fődíjjal is kitüntették. 2022-ben elnyerte a rangos svájci Built Design Awards kulturális kategóriájának fődíját, a kínai Idea-Tops Awards első helyezését kulturális kategóriában, míg a London International Creative Competition is a kategóriaelsőnek választotta, a német German Design Awards pedig Excellent Architecture elismeréssel jutalmazta. A 2022-es év legjobb projektjei közé választotta a tekintélyes holland Archello Awards és az olasz Inside Quality Design Awards. Óriási siker, hogy 2023-ban a világ egyik legfontosabb folyóirata, az amerikai Time Magazine beválogatta a World’s Greatest Places nevű gyűjtésébe a Néprajzi Múzeumot, amely sok millió olvasójának utazási döntéseit határozza meg. Szintén ebben az évben elnyerte a Paris Design Award és az International Architecture Award elismerését, és az Architizer A+ Awards múzeumépítészet, valamint építészet és homlokzat kategóriában is a legjobbnak ítélte az épületet. Óriási sikert aratott a világ egyik legrangosabb kulturális eseményén, a 18. Velencei Építészeti Biennálén, ahol a magyar pavilon központi témáját a múzeum adta. A Néprajzi Múzeumot 2024-ben a világ legjobb középületének választották Szingapúrban a rangos FIABCI díjátadóján.

Fotó: Incze László / Néprajzi Múzeum