A QS július 11–12-én, a Barcelonához közeli Sitgesben rendezte meg európai „csúcstalálkozóját”, amelyen a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának köszönhetően kilenc magyar egyetem – a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem – saját standdal vett részt, valamint jelen volt a METU is. Dr. Lukács Eszter, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) Nemzetközi Bizottságának elnöke, a győri Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese aláhúzta: ez volt az első eset, hogy a hazai intézmények közösen jelentek meg a világ felsőoktatásának egyik legrangosabb eseményén.
„Egységes fellépésünk rendkívül pozitív üzenetet sugárzott, jelezte, hogy a magyar egyetemek folyamatosan fejlődnek az egyre erősebb nemzetközi versenyben. Rengeteg megkeresés érkezett hozzánk, és érdemben bővítettük nemzetközi kapcsolatainkat” – hangsúlyozta dr. Lukács Eszter, aki a rendezvényen előadást is tartott, egyedüliként Magyarországról. Hozzátette: nagyon hasznos volt, hogy a QS a program részeként fejlesztő workshopot szervezett a magyar egyetemek számára arról, miként folytathatják a felzárkózást a világ élvonalához.
A szakember kiemelte: a magyar felsőoktatás javuló versenyképességét többek között éppen a QS ranglistáin elért helyezések támasztják alá. A legfrissebb, július 10-én megjelent európai rangsorban 15 hazai intézmény szerepel, közülük a legjobb 400-ba három fővárosi (az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem), valamint négy vidéki intézmény (a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a győri Széchenyi István Egyetem) került. „Nyolc egyetem – köztük hét modellváltó – javított pozícióján, további négy pedig megtartotta tavalyi helyezését” – hívta fel a figyelmet dr. Lukács Eszter.
Az MRK Nemzetközi Bizottságának elnöke kiemelte: a QS ezenkívül két rangsort jelentetett meg idén. Világranglistájára 11 magyar egyetem került fel. Közülük öten jelentősen előreléptek, és hárman kerültek be a legjobb hatszáz közé, azaz a világ legjobb két százalékába. Emellett a QS 2024-es tudományterületi rangsorain összesen tíz hazai intézmény szerepel. Kiemelendő, hogy a Semmelweis Egyetem a világ 281. legjobb intézményének számít az élet- és gyógyszerészeti tudományokban, az ELTE-t a 221. helyre rangsorolták a művészetek és humán tudományok kategóriában, a BME pedig a 243. helyre került a mérnöki és műszaki tudományokban.
„Fontos cél, hogy a magyar intézmények megmérettessék magukat és folyamatosan feljebb lépjenek a felsőoktatási világranglistákon, aminek eléréséhez a kormány kiemelt finanszírozást biztosít, cserébe pedig teljesítményt, eredményeket vár el. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyetemeknek a modellváltás tényleges segítség volt. Ennek köszönhetően még inkább meg tudtak jelenni a nemzetközi rangsorokon, valós társadalmi, gazdasági, innovációs ökoszisztéma alakult ki a környezetünkben, és felértékelődött térségfejlesztő szerepük. Emellett a nemzetgazdaság versenyképességéhez jelentősen hozzájáruló partnerekké váltak” – fogalmazott dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.