Elég csak az amerikai westernfilmekre gondolnunk, amelyeknek felmagasztosított hősei a maguk idejében egyszerű rablók és gyilkosok voltak, mint Billy, a kölyök, Jesse James vagy Butch Cassidy.
A magyar históriában is számtalan törvényen kívüli volt, akiből később az irodalom, az újságok és a filmek igazi hőst csináltak – de nálunk ebben közrejátszott a vérzivataros történelem is.
A különböző idegen megszállók ellen harcoló magyar ellenállók közé sokszor keveredtek bűnözők, arról nem is beszélve, hogy a megszálló hatalmak (hol a törökök, hol az osztrákok, hol az oroszok) minden ellenállót bűnözőnek tekintettek.
A magyar történelem leghíresebb bűnöző hősei vitán felül az 1848–49-es forradalom és szabadságharc, majd a rémuralom és a passzív ellenállás alatt nemzeti hőssé váló betyárok voltak. Jancsó Miklós Szegénylegények című filmje a szabadságharc leverése utáni időszakról szól, Latinovits Zoltánnal a főszerepben, amikor az osztrákok hajtóvadászatot indítanak a betyárok és Rózsa Sándor ellen. A film mára klasszikussá vált, az elnyomó hatalom és a megalkuvás időtlen történetévé.
Más irányból közelíti a betyárvilágot az amerikai westernek mintájára easternnek nevezett kalandfilm, Szomjas György Talpuk alatt fütyül a szél című easternje. A több mint negyven éve készült alkotás máig izgalmas darab, főképp a színészeknek, a nyers történetnek és az atmoszférának köszönhetően. A film az amerikai westernek toposzait és kliséit használja (üldözés, árulás, leszámolás, párbajok stb.), de mindezt átértelmezi és a betyárvilág közegébe helyezi. A különleges kísérlet sajnos nem teremtett új zsánert a magyar filmtörténetben, pedig a Talpuk alatt fütyül a szélt mind a közönség, mind a kritika igen kedvezően fogadta.
A betyárok kulturális értékelése máig kettős. Sokan már a szabadságharc előtt tolvajlásból, rablásból éltek, de a harcok alatt amnesztiát kaptak – ám a forradalom leverése után többen visszatértek régi életmódjukhoz, ami aztán az osztrákok elleni harccal is párosult. Ezért is nehéz utólag eldönteni, hogy Sobri Jóska vagy épp Rózsa Sándor mi volt: hős vagy bűnöző?
Kubiszyn Viktor írása a Helyőrség oldalán jelent meg.
Nyitókép: Talpuk alatt fütyül a szél