Akár egy Szváziföldön élő is megtanulhatna a honlapon látottak alapján kalotaszegi legényest táncolni?
Pont kalotaszegi legényest egyelőre nem tud, még csak két tájegység táncai vannak a honlapon. Talán később lesz kalotaszegi is, most somogyi, valamint széki néptáncokat és népdalokat lehet megtanulni. Az alaptáncoktól a csárdásig, verbunking vagy a lassúig minden táncforma megtalálható, ezeket pedig a kisfilmeken keresztül egy oktató és egy néptánccsoport segít elsajátítani.
Honnan jött az ötlet, milyen igény hívta életre ezt a honlapot?
Az ötletgazda Rosonczi-Kovács Mihály, Junior Prima díjas népzenésztől a Hungarian Folk Embassy prímásától ered. Ő mutatott rá arra, hogy a néptánc szerte a világon nagy népszerűségnek örvend nemcsak a magyarok, hanem a külföldiek körében is.
A Magyarország Barátai Alapítvány azért állt teljes mellszélességgel a projekt mellé és segített a megvalósításban, mert a céljainkkal teljesen egyezik ez az online felület.
Két fő feladatunk van: egyrészt szeretnénk hidat képezni a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarsága között, másrészt Magyarország világban kialakult képét igyekszünk tökéletesíteni. A néptáncnak a diaszpórában élő magyarok között nagyon fontos szerepe van. Sokan már nem beszélnek magyarul, de a magyarságukat a néptáncon keresztül élik meg. Emellett a diplomácia szempontjából is jelentős.
Felkelti az érdeklődést, mert szép, és olyan emberek kezdenek rajongani érte és szeretnék megtanulni a lépéseket, akiknek semmi köze egyébként Magyarországhoz. A táncon keresztül pedig megismernek minket is.
Ugyan nemrég kezdett működni a honlap, de látják már, hogy mekkora az érdeklődés?
Egyelőre úgy tűnik, hogy nagyon népszerű. Mikor legutóbb néztük, 28 országból volt látogatója a honlapnak. Ezen kívül sok külföldi néptáncegyüttes is hírét vitte már. A nemzetközi népszerűsítésben nagy segítségünkre van Kenneth Tse, akinek a fotóját lehet látni a honlapuk fejlécén, amint magyar népviseletben táncol. Ő egy hongkongi úr, és nincs semmilyen magyar kötődése, de beleszeretett a táncainkba.
20 évvel ezelőtt alapított egy magyar néptáncegyüttest. Az elmúlt évtizedekben számtalan hongkongi és tajvani fiatalt tanított meg például kalotaszegi legényest járni. Munkásságért tavaly Magyar Arany Érdemkeresztet is kapott.
Gondolom, ő az eredeti helyszíneken sajátította el a mesterektől a tánclépéseket.
Igen, ezért is nevezhető hiánypótlónak a honlap. Neki akkoriban el kellett jönnie Magyarországra, illetve Erdélybe, hogy megtanulja azokat a táncokat, melyeket most oktat. De az I dance Hungary honlapja ajtót jelent nemcsak a magyar kultúrába, hanem a népzene és táncházmozgalom világába is. Felkelti az érdeklődést, ad egy alaptudást. De semmiképpen sem pótolja a valós táncházak világát. Akinek megtetszik, és a honlap segítségével elkezdi megtanulni a táncokat, annak remélhetőleg lesz kedve élesben kipróbálni.
Arra számítunk, hogy ezután először a saját környékén keres erre lehetőséget, vagy pedig, és ez nem titkolt célunk: meglátogatnak egy eredeti magyarországi táncházat.
Ez egyben egy országimázst formáló honlap.
Ez nagyon fontos célja az alapítványnak. Ezen az oldalon megtalálhatóak az általunk kiadott, Hungary Today nevű hírportálnak a kulturális hírei is. Innen pedig tovább lehet navigálni a mi honlapunkra, ahol más Magyarországot érintő hírek is találhatóak. Ajtó ez a honlap a kultúránkra és az országra.
Az I dance Hungary oldalon lehet tanulni népdalt, és angolul olvasható, miről szólnak a dalok, karaoke verzióban a dalt tanító hölgy után el is énekelhetők.
A táncházak szerves részei a népdalok. Ezek megtanulása a csárdás elsajátításánál biztosan nagyobb kihívást jelent egy nem magyar anyanyelvű számára. Kubinyi Júlia népdalénekes tanítja az énekeket, a táncok szakmai hátteréért Kovács Norbert 'Cimbi' felel, Szabó Szilárd 'Sziszi' oktat. Ő valódi néptáncosokat tanít a filmeken, de olyanokat, akik az adott tájegység táncát nem ismerték. Ilyen szempontból teljesen autentikus az oktató videó.
A honlapon arra is van lehetőség, hogy arról a tájegységről, ahonnan a dalok és táncok származnak, még több információt szerezzenek az érdeklődők.
Angol nyelvű kis videókat töltöttünk föl, ahol egyelőre még csak a somogyi és a széki tájegységet mutatjuk be, de tervezzük, hogy tovább bővítjük a lehetőségeket is. Rosonczi-Kovács Mihály a Hunagrian Folk Embassyval illetve a Philidor Intézettel együtt állította össze az oldal szakmai hátterét.
Kezdetben még színpadokon létezett, majd a hetvenes években a városi élet mindennapjainak lett a része, most pedig a virtuális térbe került a néptáncok oktatása. Úgy is lehet erre a honlapra tekinteni, mint a 21. század táncházára, ahol sokan láthatják és akár meg is tanulhatják a magyar néptáncokat?
Igen. Ahogy a mindennapi életünk kiegészül az online térrel, így a néptáncnak is ott a helye a számtalan internetes oktató lehetőség között.
Az a cél, hogy elsősorban kedvcsináló és információs lehetőség legyen, az érdeklődőnek sikerüljön alapszinten elsajátítani a táncokat és a dalokat. Az lenne az igazi, hogy akinek sikerül nagyon felkelteni az érdeklődését, az megélhesse mindezt az internet világán kívül, a valós életben.