Magyarok a Titanicon

Egyéb

A 21. Titanicon lesz Novák Erik legújabb filmje, a Fekete leves premierje. Az alkotótól már megszokott alvilági témájú akció-thriller képlete a következőképp néz ki: egy leégett rendező, aki valamiért mindenáron filmet szeretne csinálni, egy tehetséges baráti társaság a filmszakma minden területéről, egy ütős sztori, megfűszerezve jó adag fekete humorral, kísérletező kedvvel és tökösséggel. A profi stábot és neves színészgárdát felsorakoztató független magyar produkció egy itthon eddig példátlan módon létrehozott, közösségi finanszírozású alkotás, melynek minden résztvevője gázsi nélkül vett részt a film létrehozásában, s ezáltal tulajdonossá is vált benne. A történet egy pénzrablás köré fonódik: egy adósságba keveredett DJ kap az alkalmon, hogy könnyű pénzt csináljon, amihez a diliházban ülő haverját (Novák), és annak sorstársait (Nagy Zsolt, Szabó Simon, Fátyol Hermina) hívja segítségül. A furán verbuválódott csapat el is végzi a munkát, de hamar rá kell jönniük, hogy a megszerzett pénzzel több gond van, mint remélték. A film sajátos hangvételéhez hozzájárul, hogy a színészek saját nevüket használják a filmben és a párbeszédek improvizáción alapulnak, melyek merítenek a szereplők saját személyiségéből és problémáiból, elérve ezzel egy homályos átfedést a valóság és a fikció között.


afal1_450x330.png
Részlet Szabó Simon A fal című rövidfilmjéből

Szabó Simon nem csak színészi minőségben bukkan fel az idei Titanicon. Rendezői pályájának (Zsebzsötem, Megyünk, Papírrepülők, Magyarország 2011) legújabb termését, a Fal című tízperces rövidfilmet is láthatja a közönség a Titanicon. Főszereplője Laci, egy 16 éves, alkalmi munkákból élő cigányfiú, aki egy nap kőművesmunkát kap. Egy falon dolgozik több társával együtt, amely egy rossz állapotban lévő panelsort választ majd el a főúttól. Megkérik, hogy ő fejezze be az építményt, és ekkor pillant be először a fal mögé. Az alkotás idén díjat nyert a finnországi Tampere nemzetközi rövidfilm fesztiválján. A díj automatikus jelölést jelent az Európai Filmakadémia 2014-es rövidfilmes díjára, amit decemberben hirdetnek majd ki Rigában.

A 21. Titanic-on látható lesz Bucsi Réka a Berlinálé versenyprogramjába is beválogatott, MOME-n készült tízperces animációs rövidfilmje, a Symphony no. 42 is, amely 47 képben mesél egy minden moralitástól mentes mitikus világról. A film elején két jegesmedve ül kempingszéken a folyóparton, és horgásznak, majd lövés dördül el. Egy nő élő rókát hord a nyakában stólaként. Két néni vár a zebránál a zöldre, az egyik izgatott kiskutyát tart pórázon, a másik elővesz egy ollót, és elvágja a pórázt.


feketeleves3_250x250.png
Nagy Zsolt a Fekete levesben

A fesztivál versenyszekciójában szereplő török filmnek, az Alphan Eşeli rendezésében vászonra kerülő A hosszú út hazafelé (The Long Way Home) című alkotásnak is van magyar vonatkozása, a film zenéjét ugyanis Víg Mihály írta. Végül a 21. Titanic mindemellett retrospektív vetítéssorozattal emlékezik az idén elhunyt Jancsó Miklósra az Örökmozgó moziban. Az ismeretlen Jancsó című válogatásba a világhírű rendező filmjei közül olyan kevésbé ismert darabok, csemegék kerültek be, amelyek segítségével a közönség a hatalmas és páratlanul összet ett életmű újabb dimenzióit fedezheti fel. Látható lesz az 1985-ös Hajnal, A pacifista 1970-ből, az 1982-es koncertről készült Omega, Omega, az 1996-os Hősök tere I-II. című kétrészes szubjektív történelmi mese és egy rövidfilmes blokk. Az alkotásokat filmesztéták vezetik be, majd az utolsó vetítést követően egy kerekasztal-beszélgetés zárja a programsorozatot.

A fesztivál teljes programja március 27-étől érhető majd el a http://www.titanicfilmfest.hu oldalon, és ekkortól indul a kedvezményes elővételi jegyvásárlás is a mozikban.