Magyarországra fel!

Egyéb

Az elmúlt 11 évben a kontinens közép-európai részén számos város kapta meg a kulturális főváros címet, Ausztriában Linz és Graz, Szlovéniában Maribor, Szlovákiában Kassa, Magyarországon Pécs volt 2011-ben Európa Kulturális Fővárosa. ?Nagyon erős a kulturális identitás és kötődés ebben a térségen? ? mutatott rá az ünnepélyes megnyitón Páva Zsolt, Pécs polgármestere.

A három napos kulturális- és turisztikai rendezvényt a Magyar Turizmus Zrt. kezdeményezésére a Balassi Intézet-Collegium Hungaricummal és az osztrák nagykövetséggel közösen szervezték meg. A rendezők 80-100 ezer látogatóra számítanak.

?Fogadóterület szempontjából a hangsúly Nyugat-Magyarországon: Hévízen, Sárváron, Győrön, valamint Pécsen és a Zsolnay Kulturális Negyeden van. Megpróbálunk alkalmazkodni, a fiatalokat megszólító programokkal és kampányokkal is megjelenni. Ennek keretében a VOLT és a Sziget fesztivált reklámozzák az osztrák fiataloknak? ? mondta Kovács Balázs ötletgazda, a Magyar Turizmus Zrt. ausztriai képviseletének igazgatója.

A rendezvényre 30 kiállító érkezett, kézművesek, borászok, mezőgazdasági termelők, hungarikumok előállítói, gasztronómiai vendéglátók és előadóművészek népszerűsítették a magyar specialitásokat. Az érdeklődők turisztikai információkat, szóróajándékokat, katalógusokat, imázskiadványokat, térképeket és kóstolókat kaphattak, kiállításokat láthattak, valamint a Matyó Népművészeti Egyesület standján kézműves foglalkozásokat (hímzés, bútorfestés) próbálhattak ki.

?Fontos, hogy tavaly Linzben elkezdődött egyféle modellépítés. Ez annyira jól sikerült, hogy úgy gondoltuk, ennek a nyomvonalán elindulva érdemes lesz magas dózisban két- háromnapos turisztikai, kulturális és gasztronómiai rendezvényeket kínálni az osztrák nagyvárosoknak? ? avatott be a részletekbe Méhes Márton, a Balassi Intézet és a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója. Hozzátette: az is cél, hogy egy ilyen komplex megjelenésben Magyarországot turisztikailag jól pozícionáljuk. A fesztivál mottója szó szerint értendő: Auf nach Ungarn, tehát Magyarországra fel! Mindezt azért, hogy újra eszébe jusson az osztrákoknak, hogy néhány kilométerre tőlük izgalmas helyszínek, régiók, városok várnak rájuk. ?A magyarokról alkotott pozitív klisék között benne van a népzenei világ is, de ezen túl is szeretnénk mutatni érdekességeket. A népzenével együtt, azt megőrizve szélesíteni a palettát, sok műfajt próbálunk megjelentetni. Nagyon jónak találom a kiinduló helyzetet: tökéletesen működnek a standok, jó a hangzás, barátságos volt a megnyitó, az emberek érdeklődőek, szívesen kérdeznek, tulajdonképpen barátokkal találkozunk? ? avatott be a részletekbe Méhes Márton.

A kiállítók mellett a sokszínű magyar zenei kultúra is bemutatkozott a grazi közönségnek. Az első nap fellépett a zenetörténet ritkán hallható, különleges darabjait játszó UniCum Laude Énekegyüttes, az indie-gitárpop műfajt képviselő Heaven Street Seven zenekar és az orgonás jazz-funk-bluest játszó Kéknyúl Hammond Band.

Az első este folyamán Forum Hungaricum jótékonysági koncertet adtak a Grazban tanuló magyar diákok, akiket Rudi Roth, magyar tiszteletbeli konzul Stipendium Hungaricum-díjjal tüntetett ki. Tizenhárom tanuló részesült az elismerésben, főként zenészek, köztük hegedűs, furulyás, klarinétos, dobos, brácsás, zongorista, szaxofonos, csellós, trombitás, de tudományos munkáért és nemzetközi kommunikációért is lehetett díjat kapni. Ezt követte Malek Andrea Korényi Béla zongorakíséretében.

A rendezvény második napján a rendkívül széles zenei skálán mozgó Random Trip improvizációs koncertsorozatát mutatta be. Majd fellépett Kállay-Saunders András, az Eurovíziós Dalfesztivál döntőse, a Lajkó Félix Duo és az alternatív Bin-Jip zenekar. A zárónap zenei programját a klasszikus műfaj mellett jazz, népzenei- és könnyűzenei feldolgozásokkal készülő Philharmonic Brass Quintet, a magyar népzenét modern hangon megszólaltató Köztársaság Bandája és a jazz és világzenét játszó Santa Diver trió előadása adja.

Végh Nóra