Magyarországi ősbemutatókkal tisztelegnek Sosztakovics emléke előtt a MÁV szimfonikusok

Program

Magyarországi bemutatókkal tiszteleg Sosztakovics emléke előtt január 16-án, a zeneszerző halálának 50. évfordulóján a MÁV Szimfonikus Zenekar. Sosztakovics életművének ritkaságait Thomas Sanderling, a szerző egykori személyes jóbarátja, egyben leghitelesebb karmestere vezényli a Müpában.

Thomas Standerling. Fotó: Streier Máté
Thomas Standerling. Fotó: Streier Máté

A hangversenyt az 1929-ben komponált Columbus-nyitány vezeti be, amelyet az orosz szerző valójában egy másik komponista, Erwin Dressel operájának leningrádi premierjéhez komponált. A nyitány most először szólal meg Magyarországon. Szintén magyarországi bemutató Schumann egyetlen csellóversenye Sosztakovics átdolgozásában. Az 1850-ben született versenyművet 1963-ban Msztyiszlav Rosztropovics gordonkaművész kérésére hangszerelte át.

Az est dirigensét nemcsak Sosztakovics zenéjéhez, hanem magához a szerzőhöz is közeli kapcsolat fűzte. Sosztakovics 1962-ben, Moszkvában találkozott először Thomas Sanderlinggel, akit megbízott, a 13. és 14. szimfóniájának németországi premierjének vezényletével. Sanderling, életének legfontosabb találkozásai közé sorolja Sosztakovicsot.

„Amikor azt mondom, hogy géniusz, pontosan nem is tudom megmagyarázni a szó jelentését, de talán nincs is rá szükség. Amellett, hogy tőle tanulhattam meg a saját zenéjének minden egyes elemét és mozgatóját, fantasztikus ember is volt, aki a puszta jelenlétével váltott ki nagyrabecsülést. Ha valaki, akkor ő tényleg a zenetörténet legnagyobbjai közé tartozik Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Mahler és Bartók körébe”

– mondta a 82 éves karmester egykori tanáráról, aki több ősbemutató karmestere volt, és emellett számos lemezen megörökítette Sosztakovics műveit.

A neves karmester Herbert von Karajan és Leonard Bernstein asszisztenseként is dolgozott. Lemezfelvételeiért 1998-ban elnyerte a Cannes Classical Awardot, 2010-ben Grammy-jelölést kapott, majd 2017-ben ECHO Klassik díjban részesült.

A MÁV Szimfonikusokhoz visszatérő szólistaként a német virtuóz, Gustav Rivinius gordonkaművész csatlakozik, aki a Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora. Sosztakovics egyik nagy sikerű operája, a Kisvárosi Lady Macbeth véres történet, a szatíra, a tragédia és a komédia ötvözete, amely bemutatja a nők nehéz sorsát és a szovjet társadalom brutalitását. A művet hamar betiltották, és Sztálin halála után is csak elvétve adták elő. Az opera részleteiből később szvit is készült. A hangversenyt a Valse szvit zárja, ezúttal hét, Sosztakovics által komponált filmzenéből és színházi kísérőzenéből származó keringőt hallhat a közönség.

Január 18-án a MÁV Szimfonikus Zenekar Cselló- és Brácsaegyüttesei adnak újévi koncertet a zenekar székházában. A koncerten Gustav Rivinius gordonkán, Jobbágy Csongor nagybőgőn, Szilvási Attila ütőhangszereken működik közre. A Csellóegyüttes művészeti vezetője Rózsa Richárd, a Brácsaegyüttes művészeti vezetője Jobbágy Andor.

A MÁV Szimfonikus Zenekar cselló szakos akadémisták jelentkezését várja aktív részvevőként és további érdeklődők jelentkezését passzív résztvevőként Gustav Rivinius mesterkurzusára január 17-én 11 órától 14 óráig a zenekar székházában.