Mahler és Liszt a Sugár úton - ERDŐDY ORSOLYA

Egyéb

Erdődy Orsolya 

- Nemrég megjelent kiadványukban Erkel, Mahler és Liszt belvárosa - Az Andrássy út zenei élete régen és ma címmel hirdetik az évfordulós eseményeket. Mi áll az emlékünnepek egymáshoz kapcsolásának hátterében?

- Sokat tűnődtünk azon, hogyan lehet a soron lévő Erkel-Mahler évfordulót, valamint a 2011-es, szintén kiemelt jelentőséggel bíró Liszt-évet hatékonyan kommunikálni. Végül úgy döntöttünk, hogy - figyelembe véve a jövő év programjait is - egy-két különálló rendezvénytől eltekintve az eseményeket egy gondolati ív, s egy ehhez szorosan kapcsolódó, tulajdonképpen a szervező elv apropóját jelentő helyszín köré csoportosítjuk. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen fővárosunk új arculatának elnyerése - a XIX. század fordulóján -  s benne a valamikori Sugár út kiépülése nagyjából egybe esett a három szerző errefelé található intézményekben folytatott működésével. A Mahler-, valamint a Liszt-év iránt ráadásul erősen érdeklődnek a külföldiek is, így egyúttal Erkelt is könnyebben megismertethetjük velük, és ezáltal talán nagyobb médiafigyelemre is szert tehetünk.

- Melyek a legfontosabb helyszínek?

- A programok szinte teljes mértékben Andrássy úti intézményekben - az Operaházban, az Írók boltjában, a Párizsi Nagyáruház Lotz-termében - illetve az Andrássy úton és környékén zajlanak, de lesznek koncertjeink a Magyar Tudományos Akadémia - némi engedékenységgel az Andrássy út környékéhez sorolható - Roosevelt téri Dísztermében is. E helyszín aktualitását a Széchenyi-emlékév adta, de Erkel Ferenc is itt búcsúzott koncerttel a Filharmóniai Társaság elnök-karnagyi tisztétől, és Liszt Ferenc is többször adott koncertet ebben a teremben. A közönség a jubileum további programjaival a Nemzeti Színházban, a Millenárison vagy éppen a Petőfi Irodalmi Múzeumban találkozhat.

- Mikor kezdődnek a megemlékezések és meddig tartanak?

- Az Erkel-megemlékezések hivatalos megnyitójára tulajdonképpen már március 15-én, Gyulán sor került, a Mahler-évet hivatalosan majd szeptember 5-én nyitjuk meg legfontosabb partnerünk, az Operaház falai között. Ezen a napon csendül fel Mahler II. szimfóniája Rácz Rita és Gál Erika közreműködésével, Fischer Ádám vezényletével. 2011. január 24-25-én ismét a dalszínház búcsúztatja az Erkel-Mahler évet, amikor szintén Fischer Ádám karmester irányítása alatt, Angelika Kirchschlager és Michael König szólisták közreműködésével csendül fel Mahler Dal a Földről című alkotása, Mozart g-moll szimfóniája kíséretében.

Rögtön a megnyitó alkalmával, szeptember 5-én, egész napos, a XIX. század hangulatát idéző, Mahler szobrának felavatásával egybekötött utcabált szervezünk az Andrássy úton, a Bajcsy-Zsilinszky út és az Oktogon között. Korabeli játékok, díszletek idézik meg a XIX. századi Andrássy út hangulatát, miközben a látogatók hintón utazhatnak, és az út teljes hosszán, a kihelyezett zongorákon játszó neves művészek műsorát hallgathatják. Célunk, hogy az egész napos interaktív eseménysorozat keretében a nézők is kipróbálhassák magukat, így a vállalkozó kedvűek az ott sétáló közönség előtt bemutathatják zongoratudásukat.

November elején ismét Erkel Ferencé a főszerep, hiszen születésnapja előestéjén, november 6-án a Nemzeti Színház már repertoáron lévő Bánk bán junior előadását láthatják az érdeklődők. Az alkalom tiszteletére a darab előadását fiatal operaénekesek és zenekar segíti. Erkel születésnapján, november 7-én, az Operaház mutatja be a zeneszerző operájának vélhetően eredeti, vagy ahhoz közel álló verzióját, az olasz Césare Lievi rendezésében, Héja Domokos vezényletével.

November és december hónapokban Várjon Dénes szerkesztésében, Romantika a XIX. és XX. században címmel kamarazenei fesztivált rendezünk az MTA Dísztermében, ahol a Mahler-év mellett a közönség betekinthet a Chopin- és a Dohnányi-évfordulók zenei világába is. A Párizsi Nagyáruház Lotz-termébe álmodtuk meg a Liszt Évet beharangozó kávéházi zongoraestjeinket, míg onnan csak pár lépésnyire, az Írók boltjában, a teljes jubileumi év során az Andrássy út múltját bemutató, az út és környéke zenekultúrában játszott szerepéről szóló kultúrtörténeti beszélgetéssorozatot hallgathatnak az érdeklődők. Továbbra is folytatódnak minden hónap harmadik vasárnapján a Haydn-év kapcsán már megismert Csoki koncertek is a Millenárison, míg idén a zene világnapját október 1-jén nemcsak Budapesten, de Pécsett is egész napos örömzenéléssel ünnepeljük.

Irodánk egyik dédelgetett álma vált valóra a Petőfi Irodalmi Múzeumban szeptembertől újra megvalósuló Alma Mahler-szalonnal, ahol a névadó életén, szerelmein keresztül mutatjuk be a kort, amelyben éltek, és egyúttal neves művészek - így Halmai Katalin vagy Németh Judit - jóvoltából ízelítőt kaphatunk Mahler és kortársai műveiből. Az év során több helyszínen elhangozhatnak Kassai István zongoraművész kutatása nyomán Erkel Ferenc kevéssé ismert zongoraművei is. Tovább segítheti a korszak zenei életének megértését a 2010. június 5-től a Liszt Ferenc Múzeumban megtekinthető Erkel Ferenc a Zeneakadémia igazgatója című kiállítás is. Sajnos az Erkelhez fűződő nemzeti operaverseny az elégtelen számú nevezés miatt elmarad, helyette azonban egy négy napos Erkel-fesztivállal vigasztalódhat a közönség. A már említett Petőfi Irodalmi Múzeum ad otthont a csütörtöktől vasárnapig tartó látványos, délelőtti és esti, valamint kamarakoncertekkel tarkított megemlékezésnek.

- Kiket sikerült megnyerni a változatos programokhoz külföldről és itthonról?

- A fentebb már említett művészeken kívül Budapestre érkezik a Romantika a XIX. és a XX. században elnevezésű fesztiválunkra Steven Isserlis és Christoph Richter cselló-, valamint Muriel Cantoreggi hegedűművész, de a sorozat koncertjein olyan hazai sztárokkal is találkozhat a közönség, mint Németh Judit, Bátori Éva, Rohmann Ditta, Rados Ferenc, Perényi Miklós vagy Rozmán Lajos. Egy Mahler-turné keretében hazánkba is ellátogat Christoph Eschenbach, a világhírű karmester a Schleswig-Holstein Fesztivál Zenekarával, de koncertjeinken fellépnek Rost Andrea és Gál Erika énekművésznők is.

- Christoph Eschenbach fellépésére már nem is kell sokat várni.

- Valóban, hiszen a Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál, a Cseh Filharmónia, valamint a Hungarofest Klassz Zenei Iroda és a Művészetek Palotája együttműködése révén július 2-án, pénteken, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a Schleswig-Holstein Fesztivál Zenekar Christoph Eschenbach vezényletével szólaltatja meg Mahler I. és Mozart C-dúr szimfóniáját. Nagy öröm számunkra, hogy az Erkel-év tiszteletére Budapesten eljátsszák Erkel Hunyadi László nyitányát is. A Christoph Eschenbach által jegyzett Mahler városai címmel ellátott, nemzetközi együttműködésben létrejött koncertek, szimpózium és kiállítás célja, hogy a komponista életében fontos szerepet betöltő városokban - így Hamburgban, Prágában és Budapesten - is megemlékezzenek a nagy zeneszerzőről.