Mámor a HAB-ban, avagy az alkoholfogyasztás képes története

Program

A Vasarely x Fajó: A bolygó meghódítása című tárlat szeptember 18-ig várja a látogatókat, azt követően nyit a Mámor, az alkoholfogyasztás képi megjelenítésének művészettörténetét feldolgozó kiállítás a HAB-ban.

A HAB (Hungarian Art and Business) épülete
A HAB épülete

A Fajó Alapítvány támogatásával megvalósult Vasarely x Fajó kiállítás egyedülálló módon mutatja be Victor Vasarely, az op-art kiemelkedő alakja és Fajó János, a geometrikus absztrakció mestere közötti szoros művészeti együttműködést. A két alkotó közös munkái – szitanyomatok és multiplikák – a hidegháború árnyékában, mégis nemzetközi jelentőséggel születtek meg, amelyek mind a Vasarely-életmű részét képezik. A nagy sikerű tárlat – amelyen eddig több mint 7500 látogató vett részt – Rieder Gábor kurátor válogatásában szeptember 18-ig tárja a közönség elé a két művész együttműködésének soha el nem mesélt történetét.

A két alkotó Párizsban találkozott először, Vasarely marasztalta is Fajót, munkát ajánlott neki, ő azonban ragaszkodott a gyökereihez, így bár egészen hasonló nyelvet beszéltek, különböző pályaívet futottak be. Vasarely lett a disszidens, a hatalmas stábbal dolgozó alkotó, a szupersztár művész, Fajó viszont megmaradt a kelet-európai lét útvesztőiben. Hazajött, itthon maradt, de sosem veszítette el a kapcsolatot Vasarelyvel, sőt, a nyolcvanas években számos művét sokszorosította szitanyomással. Tulajdonképpen erről a „kollaborációról” szól a HAB kiállítása. Kocsis Katica  elemző-kedvcsináló írása a kiállításról itt olvasható.

A geometrikus absztrakció kiváló alkotásait felvonultató kiállítás zárását követően a mámor új fejezete nyílik meg a művészeti központ falai között: az új tárlat a bor és az alkohol, a hedonista mulatozás képi megjelenítésének művészettörténetét dolgozza fel Révész Emese kurátori közreműködésével. A válogatás reneszánsz mesterektől a kortárs alkotókig számos izgalmas művet vonultat fel, miközben különböző tematikus egységeken keresztül mutatja be az alkoholfogyasztás eltérő aspektusait a mulatság örömeitől a túlzott alkoholfogyasztás, a függőség árnyoldaláig.

A kiállítás megidézi Dionüszosz-Bakkhosz, a bor és mulatság görög-római istenét, ezt Picasso és kortárs magyar alkotók művei egészítik ki. A tárlat kocsmaképekkel, családi ivászatokkal vagy a pálinkafőzde látomásos delíriumával is játszik, valamint olyan műveket is bemutat, amelyeken az alkoholmámoros vigasságok a magyar karakter jellemző vonásaként kapnak formát. Mindemellett plakátokra és rézmetszetekre is lesznek példák, amelyek egy része az alkoholfogyasztást szemlélteti, míg más darabok a túlzott alkoholfogyasztás ellen érvelnek.

A kiállításon szerepelnek többek között Kondor Béla, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly és Rékassy Csaba képei, a kortársak közül pedig Balogh Kristóf, Bukta Imre, Gaál József, Nyári István, Szöllősi Dóra és Ujházi Péter alkotásai.

A Mámor kiállítás szeptember 27-től várja a látogatókat. A HAB a tárlat nyitását követően számos további programmal és előadással készül.