Márai Sándort ábrázoló domborművet lepleztek le Tokajban

Kultpol

Márai Sándort ábrázoló domborművet leplezett le Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár péntek délután a tokaji Millenniumi Irodalmi Emlékparkban az író születésének 125. évfordulója alkalmából.

Az eseményen Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, országgyűlési képviselő beszédében a Tokaji Írótábort különlegességnek és hungarikumnak nevezte. Hozzátette, az emlékpark rendszeresen bővül „újabb és újabb irodalmi alakokkal”. Úgy fogalmazott, hogy a Kassán született Márai Sándor „fantasztikus személyiség” volt, és mindig lehet olyan sorokat idézni az írótól, amelyek tökéletesen illenek az adott pillanatba. Szintén megemlítette, hogy Márai emlékét San Diegóban, az író életének utolsó helyszínén is őrzik az ott élők. Elmondta továbbá: a Tokaji Írótábor abba a „történelmi fejlesztésbe” is bekapcsolódik, amelynek köszönhetően a település egész belvárosa megújul.

Posta György, Tokaj független polgármestere köszöntőjében többek között arról beszélt, hogy az irodalmi emlékpark akár rendhagyó irodalomórák helyszíne is lehet, hiszen egy gimnázium szomszédságában található. Hozzátette, a tokajiak nemcsak az emlékparkra, hanem a város természeti, az építészeti és kulturális örökségére is büszkék.

L. Simon László, a Tokaji Írótábor elnöke úgy fogalmazott, hogy az idén 53 éves táborban évek óta állítanak domborműveket. Elsősorban olyan alkotóknak, akiknek a szellemisége az írótáborban résztvevők számára fontos. Kiemelte, Márai Sándor „talán a diktatúra időszakának legerősebb jelleme, aki egyfajta erkölcsi példát is jelentett a magyar írók számára”. Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke pedig egyebek mellett arról beszélt, hogy Márai életműve „különleges ékköve a magyar irodalmunknak”.

Az íróról készült domborművet Juha Richárd Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész készítette.