A Marcel Proust (1871–1922) francia író életét és pályafutását bemutató tárlat azt vizsgálja, hogy a zene, a színház és különösen a festészet iránti rajongása hogyan tükröződik műveiben, és milyen fontos szerepet játszottak írói életművében más művészeti ágak. A kiállítást Proust 1896-ban megjelent Gyönyörűségek és napok című összegyűjtött írásainak első kiadása nyitja meg. Az író 1913 és 1927 között hét részben megjelent Az eltűnt idő nyomában című remekművének első kiadása szintén látható a Thyssen Múzeumban, összesen 136 műve mellett, amelyeket a világ számos gyűjteményéből, köztük a francia Bibliothèque Nationale-tól, a Louvre Múzeumtól, az Orsay Múzeumtól, az amszterdami Rijksmuseumtól és a Washingtoni Nemzeti Művészeti Galériától kölcsönöztek a kiállításhoz.
„Proust megértéséhez fontos ismerni azt a Párizst, amelyben élt, a Harmadik Köztársaság kozmopolita és gazdag fővárosát, amelynek nagy átalakulása Hausmann báró városreformjait követően következett be, a villany, az autók, a nyilvános látványosságok, az éttermek és a kávézók megjelenésével. Proustot nemcsak a művészetek, hanem a 19. század végén virágzó modernitás is lenyűgözte. Az impresszionista festők által a párizsi utcák és más helyszínek ábrázolásával megteremtett modern kép áll a prousti esztétika középpontjában, és mindez hatással volt az életére és az írói munkásságára is” – olvasható a múzeum honlapján.
amelyek megörökítették a párizsi helyszíneket vagy az észak-franciaországi tengerpartokat, amelyek Proust műveiben is megjelennek. A divat, a szobrászat és az építészet is nagy hatással volt regényeire, mind tartalmilag, mind esztétikailag. A kilenc kiállítási szekció egyike Proust Velence iránti rajongását mutatja be.
A kiállítás június 8-ig látogatható. Fernando Checa, a kiállítás kurátora elmondta, reméli, hogy a tárlat arra ösztönzi a Marcel Prousttal csak most ismerkedőket, hogy elolvassák valamelyik regényét.