Marosvásárhely Budapestre jön

Egyéb

A több mint fél évszázados múltra visszatekintő Maros Művészegyüttes a Kárpát-medence népi hagyományait, táncait, énekeit gyűjti, és viszi színpadra. Az 1956. október 1-én, Állami Székely Népi Együttes néven alakult csoport az évek során Erdély, sőt Románia szerte elismerést szerzett. Majd az 1961-ben Marosvásárhelyi Állami Ének és Táncegyüttesre változtatott nevű művész közösség feladata Románia csaknem valamennyi folklórövezetét átfogó, reprezentatív dal és táncegyüttesi műsorok elkészítése és bemutatása lett. Jelenleg Maros Művészegyüttes néven szereplő együttes 13 pár táncossal, 5 tagú zenekarral és az adminisztratív személyzettel együtt meghatározó helyet foglal el az erdélyi hivatásos néptáncegyüttesek sorában.

Első előadásuk, a Fekete, piros március 21-én este hétkor lesz, a Hagyományok Háza Színháztermében.

A Fekete, piros egy táncszínházi előadás Kányádi Sándor költeménye alapján. Az 1972-ben írt vers Kolozsváron született, az ott cselédsorban élő széki lányok táncának láttán. A szimbólumokkal telített vers, azóta emblematikussá vált, Kányádi költészetének egyik igazi gyöngyszeme, mely egyszerre szól hagyományőrzésről és az Erdélyi magyarság sorskérdéseiről.

Az erdélyi néptáncokra épülő előadásban a múlt együtt él a jelennel és a korszerű színház eszközeivel úgy teszi fel ismét Kányádi kérdéseit, hogy közben lehetőséget próbál adni a vers rejtett horizontjainak kibontása mellett az újraértelmezésre.

A másik előadás, a Mátyás király álruhái másnap, március 22-én 11-kor veszi kezdetét, szintén a Színházteremben.

Hunyadi Mátyás történelmünk egyik legkiemelkedőbb alakja, aki a népmesék világában is kimagasló, mindenki által kedvelt egyéniség.

Mátyás a nép között járt, de szívesen ajtót nyitott minden panaszosnak, ellenőrizte a nép helyzetét, hivatalnokai működését, igazságszolgáltatását, s megfékezte a nagyurakat. Így született meg Mátyás királynak, az Igazságosnak az alakja sóhajból és panaszból. Mindenütt jelenvalósága, igazságszolgáltatása, népbarát politikája, fölbukkanása az ország különböző részein olyan mély nyomot hagyott a magyar nép lelkében, hogy azt soha senki többé nem tudta eltörölni. Az előadásban három, a gyerekek által legkedveltebb Mátyás-történetet elevenítenek fel: A kolozsvári bíró, Egyszer volt Budán kutyavásár, valamint Az igazmondó juhász címűt.