Márta István: nem hazudtunk

Egyéb

Minden bizonnyal többen megsértődnének, ha leírnánk, hogy Márta István újra és megint hülyét csinált a kulturális szaksajtó azon tagjaiból, akik egyébként jóindulattal állnak a fesztivál ügyéhez, és évek óta újra és megint hírt adnak arról, hogy veszélyben a Művészetek Völgye, anyagi értelemben. Ha hülyének érezzük magunkat, azt alátámasztjuk azzal, hogy százával vonultunk a sajtótájékoztatóra, ahol megtudhattuk: EGYÉBKÉNT MÉGIS LESZ FESZTIVÁL A BALATON-FELVIDÉKEN, szintén tíz napig tart, a neve igaz eltér a korábbiaktól: Bűvészetek Völgye lesz a neve, ehhez idomulva ellepik majd az Artistaképző tanoncai, és nem mellesleg szeretettel várnak olyan Kossuth-díjas művészeket, akik zsíroskenyérért vállalnak fellépést. Kettő ilyen is részt vett a sajtótájékoztatón.

Márta sok szóviccel, Völgykiáltvánnyal illusztrálta a bejelentést: egyetlen vonatkozó pályázatra sem tud pályázni, ezért a 20. Művészetek Völgyét jövőre tartják meg és egyhónapos lesz, akármennyi pénzt is kalapoznak össze rá. Ugyanez a helyzet az idei Bűvészetek Völgye fesztivállal: megtartják, akármennyi pénzből is, és más néven fut majd.
Mindezek bejelentése után így összegzett: ha azt gondolják, meghülyültem, örömmel vállalom.
 
A probléma persze valós helyzeten alapul: a Művészetek Völgye az idén a finanszírozás bizonytalansága miatt marad el - hangsúlyozta Márta István. Mint mondta, az állami résztámogatások volumenének ismerete nélkül lehetetlen a szponzorokkal tárgyalni és érdemi szerződéseket kötni, lehetetlen a fesztivál nagyságát, költségvetését megtervezni, ezek hiányában pedig képtelenség lekötni a művészeket és a fesztivált kiszolgáló infrastruktúrát. Rámutatott arra is, hogy ellentétben más országos, illetve régiós kihatású, nagyvárosokban rendezett fesztiválokkal, a Művészetek Völgye nem számíthat az önkormányzatok anyagi támogatására, egyéb problémák miatt pedig csökkent a szponzorok száma, a magán- és egyéb mecenatúra gyakorlatilag nem létezik. 
Úgy fogalmazott, hogy a Művészetek Völgye "egyedisége" és besorolhatatlansága miatt a hagyományos és bevált marketing-PR stratégiák sorra csődöt mondtak, hiszen a fesztiválhoz igazán sem gazdasági, sem politikai érdek nem kapcsolható.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Művészetek Völgye az EU-s pályázatokon a finanszírozás anomáliái miatt nem tud részt venni. Példaként említette, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) pályázatából a Balaton régió területén lévő rendezvények a kiírás értelmében automatikusan kiesnek, a Balaton régiós rendezvénypályázatokon viszont minimum 20 millió, maximum 50 millió forintra lehetne pályázni, ám az úgynevezett "de minimis", azaz csekély összegű támogatás szabályai miatt ezen nem indulhat a Művészetek Völgye.
 
A Művészetek Völgye helyett idén megrendezendő Bűvészetek Völgyéről szólva úgy fogalmazott: "egy bűbájos, egy gigacsiga fesztivál lesz". Azt is hozzáfűzte, "nem hazudtunk, amikor azt mondtuk, nem lesz Művészetek Völgye".
 
Erről egyelőre ennyit.