A nevezetes székből, amelyet a húszas években a Hradzsin világhírű építésze a Jugoszláviából Prágába elszármazott Josip Plecnik (1872-1957) tervezett, három darab készült, mégpedig drága és értékes amerikai diófából. Egy a mai napig megmaradt a Hradzsin raktárában, míg kettőt a hetvenes évek elején, mint szinte értéktelen bútordarabot eladtak. Mindkét szék akkoriban a Klenoty Praha, ékszereket, bizsut és órákat forgalmazó állami kereskedelmi vállalat igazgatóságának a tulajdonába került, majd eltűntek.
Az 1989-es rendszerváltás után, amikor Václav Havel lett a Hradzsin új ura, a szakértők tervet készítettek, hogy a cseh királyok és csehszlovák köztársasági elnökök ősi székhelyének minden termét újra az eredeti bútorokkal lássák el. Ezek egyébként egészen a hetvenes évek elejéig jól szolgálták a kommunista államfőket is, de miután ebbe a tisztségbe Gustáv Husák került, lényeges változásokra került sor, különösen ami az irodákat illeti. Husák ugyanis nem kedvelte túlzottan a régi bútorokat, s ezért mindazokban a termekben, szobákban, ahol ő és apparátusa dolgozott többnyire kicseréltette azokat maga, és a kor ízlése szerint.
A Hradzsin birtokában maradt egyetlen Plecnik-széket a kilencvenes évek elején nemzeti kulturális emlékké nyilvánították. A másik kettőről egészen idén tavaszig semmi hír sem volt, mígnem az egyik darab váratlanul feltűnt egy prágai műemlék aukción. Miután a Hradzsin tudomást szerzett erről, azonnal mindent megmozgatott azért, hogy újra a birtokába kerüljön az értékes darab. Az árverésen azonban most már nem nyolcvan, hanem kereken 170 ezer koronát kellett fizetnie a székért. A rossz állapotban lévő széket gyorsan felújították, s a héten egy kiállítás keretében már a Hradzsint felkereső turisták is láthatják.
Masaryk elnök, az 1918-ban alakult és 1992-ben megszűnt csehszlovák állam atyja, állítólag kedvelte a kisebb nagyobb napi és politikai problémák megoldásánál a "három oldalú" konzultációkat, megbeszéléseket, s ezért készíttetetett Plecnikkel egy kisebb háromoldalú tárgyalóasztalt három székkel, amelyekben aztán órákat töltött számos, akkori vezető csehszlovák politikus.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma-Kokes János, Prága)