Évtizedek óta működik a táncházban a gyermekjátszóház, amit most már több éve a Királyi Napok keretében is megrendeznek. A néptáncfesztiválra érkező külföldi együtteseket kérik meg, hogy tartsanak hasonló programot ? mondta el Majoros Róbert. Kifejtette: az ötletet külföldről merítették, az Alba Regiával a nagyvilágban járva több helyszínen tapasztalták, érdemes a gyerekek és a kisgyermekes szülők igényeit is kiszolgálni. Újdonság viszont, hogy délelőttönként sportos és nem táncos játékokkal örvendeztetik meg az előbb említett célcsoportot. És van is miből meríteni, a magyar folklórban ugyanis nagyon sok ilyen mozgásos játék megtalálható, például a népi baseballnak nevezett méta.
A játékok közönségéről elmondta: biztos, hogy van olyan, aki még életében nem táncolt, és olyan kis gyerekeket is elhoznak, akik még talán járni sem tudnak. ?Szeretnénk elérni, hogy az itt táncoló fiatalok jövőre már beiratkozott tagjai legyenek az iskolánknak, és hétről hétre együtt tanulhassuk meg a különböző magyar táncokat? ? fejtette ki a művészeti vezető.
Majoros Róbert a Koronázási Ünnepi Játékokban is közreműködött, a tavaly indult programban koreográfusként segítette a produkciót, ahogy egy évvel korábban is. A Királyi Napok első napjait uraló esti előadások rendezője, Szikora János elképzelése alapján vonták be a produkcióba a székesfehérvári amatőr csoportokat, így kerültek a produkcióba a fehérvári kórustagok, az Alba Regia és amatőr statiszták is. ?Nagyon örültem a táncbetétek elkészítésének. Teljesen máshogy kell gondolkodni, amikor egy történethez készítünk koreográfiát. Amikor az együttessel állítunk színpadra egy produkciót, a táncosok állnak a középpontban, viszont ha egy színházi előadásról van szó, ugyanők a történet hátterét adják. Újdonság az is, hogy ennyi embert egyszerre kell mozgatni, és hogy a színpad is nagyobb, mint amit a néptánc-koreográfiák kapcsán megszoktam? ? fejtette ki.
?Ebben a két évben nagyon sokat tanultam. Együtt dolgozhattam Horváth Csabával, a fehérvári színház tánckarának művészeti vezetőjével, aki egészen más műfajjal foglalkozik ma már. A kortárs műfaj felé mozdult el, holott a néptáncos alapokból indult ő is. Izgalmas volt látni, hogyan dolgozik, hogyan formál meg egy témát, és hogyan készít abból koreográfiát.?
Szeptembertől újabb fesztiválok, minősítő műsorok várnak ránk, a Fölszállott a páva tehetségkutató verseny sikereinek köszönhetően egyre többen érdeklődnek az Alba Regia iránt, az együttes ugyanis a vidéki hagyományőrzés egymillió forintos különdíját kapta meg a műsorban. Minimum másfélszer annyi felkérést kapnak az eredménynek köszönhetően, sokat pedig már nem is tudnak elvállalni.
?Az utánpótlás nagyon fontos az együttes életében, anélkül nem működik, de szerencsére nagyon népes csapat áll az együttes mögött. És ugyan egyre nehezebb megfogni és munkára fogni a fiatalokat, amikor beleszoktak ebbe a munkamorálba, a néptáncos szakmába, akkor már könnyen együtt tudunk dolgozni? ? fejezte ki örömét Majoros Róbert.
Legközelebb Tatabányára mennek, illetve Szekszárdon lépnek fel egy több évtizede működő országos, nagy rangú fesztiválon. Illetve november elején vesznek részt az amatőr táncosok egyik legnagyobb megméretésén: zsűri bírálja el a teljesítményt pontozásos rendszerben. Tétje, hogy kiválóra minősül-e az együttes, ami pedig presztízsértékkel bír.
Az együttes fenntartója az Alba Regia Táncegyesület, mellette azonban az önkormányzat is támogatja őket: rengeteg anyagi, erkölcsi és szellemi támogatást ad. ?Nagyon mellettünk állnak.?