(MTI) - Mint Monok István, az intézmény főigazgatója elmondta, alapvető feladatuknak érzik, hogy sokféle módon mutassák be könyvállományukat, azokat a ritkaságokat is, amelyek csak néhány kutató számára hozzáférhetőek. Mátyással foglalkozni nemcsak azért érdekes, mert az idei Reneszánsz év keretében sok pályázaton lehetett indulni - hívta fel a figyelmet Monok István. A főigazgató úgy vélte, a nemzeti hagyomány életben tartásának és áthagyományozásának nagyobb hangsúlyt kell kapnia, mert ebben a tekintetben Közép-Európában ma versenyhelyzet tapasztalható.
Bánkeszi Katalin, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) címzetes igazgatójának tájékoztatása szerint a könyvtárban "új szelek is fújnak": a közelmúltban alakult meg az Elektronikus Dokumentációs Központ, ami az egész intézményben felgyorsította a digitalizálási folyamatot.
A Mesék Mátyás királyról című projekt nagy adatbázison nyugvó honlapján együtt találhatók mesék, régi és új Mátyás-ábrázolások, tanulmányok és bibliográfia - folytatta a weboldal szerkesztésében közreműködő Sudár Annamária. A könyvtár irodalmi szerkesztője elmondta, a honlap csaknem 200, Kríza Ildikó és Kóka Rozália által gyűjtött, Mátyásról szóló mesét, valamint 40 egyéb szöveget tartalmaz, köztük Galeotto Marzio, a reneszánsz király történetírójának szövegeit.
A mesék egy részéhez hanganyag is készült - mutatott rá Sudár Annamária: Helyey László színművésszel 109 mese felvételét rögzítették, a Magyar Katolikus Rádióval együttműködésben. Sudár Annamária hozzátette, az internetes oldal számára Terjéki Ildikó készített részletes, linkekkel ellátott irodalmi bibliográfiát Mátyásról, míg az uralkodó történelmi jelentőségéről Gelniczky György történelemtanár, a meseirodalomban betöltött szerepéről Boldizsár Ildikó mesekutató írt tanulmányt.
"A Galéria menüpont heterogén jószág" - fogalmazott az OSZK irodalmi szerkesztője. A látogatók itt találják Jankovics Marcell illusztrációit, az uralkodó történelmi ábrázolásait, valamint a Mesék Mátyás királyról című mesemondó versenyhez készített képeket is. Mint Jankovics Marcell, a matyasmesek.oszk.hu illusztrátora beszámolt, a honlapon látható képek a Mesék Mátyás királyról című, tizenöt éve kiadott kötetben jelentek meg először. "A weboldal bővíthető, gyarapítható és fejleszthető" - hangsúlyozta Sudár Annamária, utalva arra, hogy a projekt folytatása során folyamatosan új tartalmakkal frissül majd a honlap.
A matyasmesek.oszk.hu ismertetője előtt hirdették ki a Mesék Mátyás királyról című mesemondó verseny győzteseit; a legjobb 25 előadás a honlapra is felkerül majd.
A népmese napját 2005 óta ünneplik Magyarországon, a nagy mesemondó, Benedek Elek születésének évfordulóján, szeptember 30-án.