Mátyás Király Corvinája a reneszánsz könyvkiállításon Győrött

Kultpol


Corvinakiallitas_Gyor_DVETT20080623055.jpg
1480 és 1490 között megjelent szertartáskönyv

(MTI) - Máig nem tisztázott, hogy milyen körülmények között kerülhetett Győrbe Hunyadi Mátyás európai hírű könyvtárának egyik értékes darabja. Szerzője, Flavius Blondus pápai titkár és történész 1440 és 1463 között írta a latin nyelvű művet, amelyet a legújabb fordítás így határoz meg: Az újraálmodott Róma. A szerző számba veszi az ókor épített örökségét, Róma antik emlékeit. Feltérképezte az ókori romokat, emlékműveket, feltárta és azonosította az ókorban született épületeket, szobrokat. Ez az első rendszerezett munka az Örök Város emlékeiről.

   

Az írásmű az európai kultúrtörténet egyik különlegessége is, amelyben a szerző összeköti az európai kultúra csomópontjait az ókori gyökerektől saját korával. A mű megjelenése hatással volt a magyarországi kultúrára.

 
A Corvinák közül a Győrött őrzött kötet az egyetlen, amely magyar nyelven is olvasható, teljes fordítása és hasonmáskiadása is van. Az idén a Reneszánsz Évhez, a Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulójához kapcsolódva teremtődtek meg a feltételek ahhoz, hogy a győri művelődés- és könyvkultúra páratlan értékét a nagyközönség elé tárják.
 

Corvinakiallitas_Gyor_DVETT20080623056.jpg
Péter Tamás, a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár munkatársa a Győri Corvinával

A kiállítás látogatói megtekinthetik a Magyarországon található Corvinák digitalizált változatának kinyomtatott példányait is, így képet kaphatnak a Mátyás korabeli könyvkultúráról, könyvfestészetről.

 
Az október végéig látható tárlat anyagát Mátyás korabeli tárgyi emlékek, köztük több kehely és egy miseruha egészíti ki. Az utóbbit Mátyás adományozta egy győri főpapnak. A ruha az 1400-as évek végén készült Firenzében, ugyanott, ahol a kódexet 1467-ben a helyi scriptor műhelyben lemásolták.