Mátyás király az iwiw-en

Kultpol

(MTI) - "Hogyan lehetne közel hozni a magyarországi reneszánsz kultúrát a XXI. századi magyarokhoz, akiknek talán már nem mond sokat egy üvegvitrinbe zárt Corvina? Ezen gondolkodtunk, amikor megszületett a Reneszánsz iwiw ötlete" - mondta Várkonyi Gábor művelődéstörténész, a Reneszánsz Év 2008 szakmai kurátora a közösségi portál bemutatóján. Mint arra rámutatott, a reneszánsz elsüllyedt világ, "Atlantisz a magyar történelemben". A paloták, templomok, könyvtárak, szökőkutak, szobrok és freskók szinte mind eltűntek. Töredékek maradtak, itt egy-két kődarab, ott néhány kódex. Ezeket a fragmentumokat akarták összerakni egy egészen új módszerrel.

 
A XV-XVI. századi Európát kapcsolatok sűrű hálója fogta össze. A hálózatban fontos helye volt Magyarországnak, ahol Itália után elsőként jelent meg a kor legmodernebb kulturális irányzata, a reneszánsz. A reneszansziwiw.hu ezt a kapcsolati hálózatot mutatja be a közösségi internetes portálok mintáját követve.
 
Az oldalon azonban nemcsak személyek (például Bakócz Tamás bíboros) "regisztráltak", hanem műalkotások (mint az esztergomi Bakócz-kápolna), és földrajzi helyek (például Róma, ahol Bakócz 1512-ben, a lateráni zsinaton megpróbálta egyházfővé választatni magát), illetve csoportok és tárgyak is.
 
A Reneszánsz iwiw célja a színvonalas ismeretterjesztés. A felhasználói profilokat történészek, egyetemi oktatók és doktoranduszok állították össze jórészt saját kutatásaik alapján, de a portál tartalmát bárki bővítheti és új tagot is lehet ajánlani. A javaslatokat, kiegészítéseket a korszak szakértőiből álló szerkesztőbizottság bírálja el.
 
Az OKM 13 millió forintot fordít a honlap fejlesztésére és fenntartására, a projekt gazdája a PIM.