Ez egyrészt nagyon is rendjén van, hiszen a Hajnali csillag peremén a ?Mackóélet és mackóálom egy részben? meghatározást viseli. Kedves, életrevaló ötlet az adaptáló Gimesi Dórától, hogy kortárs magyar költők ? leginkább a negyven, ötven körüli nemzedék ? verseiből szőtt (Dobák Lívia dramaturg segítségével) játékos-komoly összeállítást. Kevésbé örömteli, hogy mélyebb elképzelés nincs a kompilációban, és Tengely Gábor rendezése is fakó tónusokba süpped.
Majdhogynem merő formalitás a korai keléstől anyuka igazán át a nagypapa haláláig oly sok eseményt, hangulatot felölelő költeményeket macibábokra hangszerelni. Sipos Katalin és Sisak Péter látványtervében a bábfigurák és a stációsan funkcionáló, a játéktér kerületén esetleg egy-egy állomással odébb vitt installációk, mini-bábszínházak is jelentéktelenek. A jelzésesség, a színdramaturgia elismerést érdemel ugyan, de a csupán kezdetleges lehetőségeket megengedő bábmozgatás és a nyitánykor még olyannyira erőltetett interakció elhalása magukra hagyja a körben, a Játszó-Tér párnáin üldögélő gyerekeket és felnőtteket. (A valamelyest idősebb korosztály fájós térdű költő-mackója, színháztudor-medvéje, kismackó-kísérője a színháziak előzékenységéből hozzájutott egy-egy ? rossz rálátást engedő ? székhez.) Bábszínházi produkciótól joggal várható, hogy amit nyújt, jelentősen meghaladja az óvodai játékdélután, a játszóházi kikapcsolódás szintjét. A bábosok: Ellinger Edina, Kovács Judit és Bercsényi Péter odaadását, mesterségbeli tudását, poénérzékeny, líraian karakteres formálásmódját nem is érheti kifogás (és a premieren a társulat más tagjai is besegítettek, szurkoltak); összességében azonban az egyszerűbbnél is egyszerűbb szituációk bábnyelvi felmondása a kvalitásos versekkel együtt sem bizonyult sodró élménynek. Rab Viki zenéje eltünedezett a versek sokféle muzikalitása mellett. Tengely Gábor rendező jól bánik a mackó-gyerekek otthonául szolgáló kis alkotmányok bűvös ládikóival és a finomabb effektusokkal ? egy-két vers varázsosan szárnyal fel ?, mégsem adható hírül, hogy élményszerű nézni- és hallgatnivalót teremtve összerendezte volna a (vendégeit hol délelőtt, hol délután váró) matinét.
Mondja mindezt e sorok írója ? egy, az irgum-burgum korban benne járó felnőtt, akinek szívét épp belepte a hó, mert nem lompos-loncsos, de bozontos fiacskája nem tartott vele: a rokonoktól most csurranó-cseppenő karácsonyi pótajándékok mézét választotta inkább. A felnőtt remélhetőleg érzi még magában az egykori gyereket ? s az a gyerek jobban szerette volna, ha medvébb lehet, s nem mindössze egyszer-kétszer dobják oda neki ? jelképesen és valóságosan ? a labdát.