(MTI) - Mint Sandro Ricci, a szervező Meeting a Népek Közötti Barátságért Alapítvány elnöke elmondta, a világtalálkozót először 1980-ban rendezték meg az Adria-parti városban, azzal a céllal, hogy különböző vallási és kulturális háttérrel rendelkező emberek számára biztosítsanak találkozási lehetőséget, és elősegítsék a nemzetek közötti békés együttélés létrejöttét. A Meeting azóta a világ egyik legnagyobb - teljesen ingyenes - fesztiváljává fejlődött: tavaly mintegy 800 ezer látogatót fogadtak a világ minden tájáról - számolt be Sandro Ricci. Mint hozzátette, az augusztus 22-től 28-ig meghirdetett rendezvény programjában helyet kapó beszélgetések, előadások, kiállítások és konferenciák a politika, a vallás, a gazdaság és a kultúra témaköreit egyaránt felölelik.
Az idei meghívottak között van többek között José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke; Mary McAleese ír, Traian Basescu román, illetve Ojo Maduekwe nigériai köztársasági elnök; Franco Frattini olasz, Ahmet Davutoglu török és Ahmed Abul Gheit egyiptomi külügyminiszter; Sergio Marchionne, a Fiat vezérigazgatója, valamint számos művész, egyházi személyiség, tudós, üzletember és újságíró - sorolta Sandro Ricci.
Farkas Filippo, a szervezésben közreműködő CdO Hungary - Alkotók Társasága elnöke kiemelte Erdő Péter bíboros részvételét: az esztergomi érsek Filaret minszki metropolitával beszélget majd a hit szerepéről a modern világban.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) és a Centro Studium di Gorizia együttműködésében létrejövő Szent István - Államalapító és a nép apostola című kiállításról Domokos György számolt be. Mint a PPKE Olasz Tanszékének vezetője elmondta, a 900 négyzetméteren megrendezendő tárlat bemutatja a honfoglalást, az 1000. év eseményeit, az első magyar király alakját és a kor jelentős személyiségeit.
A várhatóan sokezres közönség által látogatott kiállítás leglátványosabb eleme a Szent Korona óriási, fából készült másolata lesz, de a Mátyás-templomból elviszik Riminibe a korona egyik élethű mását is - árulta el a professzor.
Mint Érszegi Márk Aurél, a római magyar nagykövetség munkatársa hangsúlyozta, a Meeting di Rimini Magyarország egyik legfontosabb idei kulturális bemutatkozási lehetőségét jelenti külföldön. A diplomata elmondta: tárgyalásokat folytatnak arról, hogy a következő években magyar politikusok is részt vegyenek a világtalálkozón.